Uluslararası Af Örgütü’nden sanal Suriye gerçekliği

Teknolojiyle Suriye'ye bakmak.

16.03.2016 - 11:10 | Arzu Nilay Kocasu

Uluslararası Af Örgütü'nden sanal Suriye gerçekliği
5
paylaşım
Facebook
Twitter
-Share on LinkedIn
+
Nedir?

Suriye’de yaşananların yankıları dünyanın dört bir yanından hissedilse de ülkede olup bitenler hakkında gerçekten ne kadar bilgi sahibiyiz? Veya, daha da fazlası, Suriye’de yaşayan insanların gördükleri ve gerçekten hissettiklerine dair herhangi bir fikrimiz var mı?

Dünyanın Suriye ve Suriyelilerle bir nebze de olsa empati kurabilmesi amacıyla kolları sıvayan İngiltere Af Örgütü, San Francisco’lu tasarım ve teknoloji ajansı Junior ve Halepli medya aktivistleri Lamba Media Production’ın da desteğiyle “Fear of the Sky” isimli bir projeye imza attı.

Sanal gerçeklik vasıtasıyla dünyanın Halep’te ve Suriye’nin geri kalanınında yaşanan yıkıma kendi gözleriyle tanıklık etmelerini hedefleyen projeyle Junior Teknoloji Lideri Zac Rolland’ın sözleriyle “dünyanın Suriye’de olan biteni anlayıp deneyimlemesi için teknolojiyi mümkün olan en ilgi çekici ve erişilebilir şekilde kullanmanın bir yolunu bulmayı amaçlayan” Af Örgütü’nün internet ve VR cihazlarıyla erişilebilen çalışmasına 360.syria.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Kaynak: Adweek