Bir küçük aslancık daha

Cannes Lions odağını değiştiriyor.

12.01.2016 - 16:19 | MediaCat

Cannes Lions
27
paylaşım
Facebook
Twitter
-Share on LinkedIn
+
Nedir?

Cannes Lions Yaratıcılık Festivali, yaratıcılık dünyasında yaşanan gelişmelere ve teknolojik yeniliklere paralel olarak, bünyesindeki ödül kategorilerine bir yenisini daha ekleme kararı aldı: Digital Craft Lions. Kategori, Cyber ve Mobile kategorilerini biraz daha zenginleştirmek için oluşturuldu. Bununla beraber, öncüllerinden farklılaşarak yaratıcı fikre odaklanmaktansa dijital bir kampanyanın uygulanma sürecine ve kullanıcı deneyimi gibi unsurlara dair değerlendirmelerde bulunacak. Çarpıcı tipografi kullanımı ve kullanıcı arayüzü tasarımlarından artırılmış ya da sanal gerçeklik kullanımını ve kullanıcı deneyimini zenginleştirmeye kadar pek çok alan Digital Craft Lions’ın radarında olacak.

Digital Craft Lions bünyesinde beş alt kategoriyi bulunduruyor. Bu alt kategoriler de sırasıyla; Form: Image, Sound, Aesthetic; Function: Design, Construction, Experience; Content; Data (Curation of Data ve Data Visualization da dahil) ve Technology.

Geçtiğimiz aylarda duyurduğumuz Titatium & Integrated Lions kategorisinin iki ayrı kategoriye bölünmesi ve Entertainment Lions for Music kategorisinin de ödüllere dahil edilmesinin yanı sıra festivale dair önemli bir değişiklik daha var. 1992 yılından bu yana ödüllerin bir parçası olan Press Lions isim değiştirerek Print&Publishing Lions haline geliyor. Lions Festivals Ödül Direktörü Simon Cook bu değişimin yayıncılık ve baskı endüstrilerindeki evrimi yansıtmasını umduklarını belirtiyor: “Kategoriyi geliştiriyoruz; böylelikle, basın ve interaktif basının yanı sıra diğer yayıncılık modelleri için de yaratılmış en iyi işlere içeriğimizde yer verebileceğiz.”

2016 Cannes Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivali, kapılarını 18-25 Haziran tarihleri arasında açıyor. Başvurularsa 21 Ocak’ta başlıyor.

Kaynak: Adweek