Youtube afiş yarışması sonuçlandı

MediaCat olarak 'Catch-up' adlı bir afiş tasarım yarışmamızın üçüncüsünde, genç tasarımcılardan, Türkiye’de yaklaşık iki yıldır süren YouTube yasağına itiraz edecek afişler tasarlamalarını istedik. İşte başvuran işler arasında seçilen en iyi 5 çalışma...

02.04.2010 - 00:00 | MediaCat

0
paylaşım
İlk paylaşan sen ol!
Facebook
Twitter
-Share on LinkedIn
+
Nedir?

MediaCat olarak ‘Catch-up’ adlı bir afiş tasarım yarışmamızın üçüncüsünde, genç tasarımcılardan, Türkiye’de yaklaşık iki yıldır süren YouTube yasağına itiraz edecek afişler tasarlamalarını istedik.

İşte başvuran işler arasında seçilen en iyi 5 çalışma…

1. Özgür Güven (Dişler)
2. Aydin Özen, Tayfun Esnek, Kemal Aydın (Maymun)
3. Çağlar Atambay (Anma ilanı)
4. Özgür Güven (Tube Tubeee!)
5. Ceren Ögel (Bağıran Adam)

Yarışmada birinci olan Özgür Güven’e MediaCat’in reklamcılık ve yaratıcılık temalı kitaplarından oluşan 5 kitaplık bir set, ilk beşte yer alan diğer isimlere ise birer kitap armağan ediyoruz.

Genç tasarımcılara sunulan brief
Bilindiği gibi Türkiye’de Youtube’a erişim, 2008 yılının başından beri yasak. Başka bir deyişle, şu anda Youtube’suz ikinci yılımızı da geride bırakmış durumdayız ve mevcut yasak kalksa bile Youtube’u daha yıllarca kapalı tutmaya yetecek 30 küsur yasak sırada bekliyor.

Bu yasak her şeyden önce işlevsiz ve anlamsız bir yasak. İsteyen herkes küçük bir işlem yaprak Youtube’a kolaylıkla erişebiliyor çünkü. Yarattığı ekonomik kayıp, ülke imajına verdiği zarar (Türkiye mizahi dünya haritalarına ‘Noyoutubeland’ diye konuyor), ülkenin internet trafiğinin önemli bir kısmının dolaylı yollar üzerinden gerçekleşmesi sonucu doğan enformasyon güvenliği açıkları işin cabası.

Genç tasarımcılar tarafından hazırlanacak afişlerde, Youtube yasağının bu anlamsızlığının ve zarar vericiliğinin vurgulanması gerekiyor.

Birinci iş

İkinci iş

Üçüncü iş

Dördüncü iş

Beşinci iş