Yılın pazarlama lideri Abdullah Yeşil

MediaCat, bu yıl ilk kez üç aşamalı bir yoklama süreciyle pazarlamada yılın liderlerini belirledi. MediaCat okurlarının oylarının dikkate alınmasıyla yapılan değerlendirmeye göre...

02.02.2010 - 00:00 | MediaCat

0
paylaşım
İlk paylaşan sen ol!
Facebook
Twitter
-Share on LinkedIn
+
Nedir?

MediaCat, bu yıl ilk kez üç aşamalı bir yoklama süreciyle pazarlamada yılın liderlerini belirledi. MediaCat okurlarının oylarının dikkate alınmasıyla yapılan değerlendirmeye göre Abdullah Yeşil yılın en başarılı ismi seçildi.

MediaCat , son üç yıldır ocak ayında yayımladığı özel almanak sayısında, çeşitli veri, bilgi ve araştırmalara dayanarak yılın en iyilerini seçiyor. Bu yıl bu yıllık içeriği genişletip çeşitlendirmeye karar verdi ve ‘yılın pazarlama liderini’, ‘yılın reklamcısını’ ve yılın medya liderini’ seçmek üzere yola çıktı.

Bu üç başlığın altını doldurmak üzere üç aşamalı bir süreç izledik. İlk aşamada 19 Kasım 2009’da gerçekleştirilen, pazarlama, reklam ve medya dünyasından birçok profesyonelin katıldığı MediaCat Marketing Forum’da, katılımcılara, ‘Sizce geçtiğimiz yıl pazarlama/reklam/medya dünyasında en çok ses getiren, en başarılı çalışmalara imza atan lider kimdi?’ formatında açık uçlu üç soru soruldu. İkinci aşamada aynı sorular, yine açık uçlu bir şekilde, Aralık 2009 boyunca MediaCat Online kullanıcılarına yöneltildi. Üçüncü aşamada ise, ilk iki yoklamada bu üç alanda isimleri en çok anılan liderler dikkate alınarak, üç liste oluşturuldu. Nihayet bu listeler, 8-21 Ocak 2010 tarihleri arasında MediaCat Online’da rastgele (random) bir şekilde kullanıcıların dikkatine sunuldu ve oylandı.

Bu üç aşamada ortaya çıkan tüm sonuçlar birlikte değerlendirildikten sonra yılın en iyileri belirlendi. Buna göre Ufo markasıyla dikkat çeken NNR Pazarlama Genel Müdürü Abdullah Yeşil ‘yılın pazarlama lideri’ seçildi.

Nielsen Media’nın verilerine göre şu anda Türkiye’nin en büyük 16. reklamvereni olan Ufo, her şeyden önce ‘infrared ısıtıcı’ adında yepyeni bir kategori, daha doğrusu kendi kategorisini yaratmış bir marka. Bugün yılda 1,5 milyondan fazla cihaz satılan bu kategoride Ufo açık ara pazar lideri, yılda 1 milyondan fazla cihaz satıyor. İrili ufaklı 20’ye yakın markanın cihaz sattığı bu kategorinin ürünü, genel kamuoyu tarafından ‘infrared ısıtıcı’ diye değil, ‘ufo’ diye biliniyor. Yani Ufo yarattığı kategorinin jenerik markasına dönüşmüş durumda.

Çalışmada oylamaya sunulan diğer isimler ve seçilen kişilerin geçtiğimiz yıl boyunca gerçekleştirdikleri başarılı işleri MediaCat’in Şubat sayısında bulabilirsiniz.