Yeni bir kültür-sanat festivali : GAP FEST 2008

Türkiye, yeni bir kültür-sanat festivaline kavuşuyor. İstanbul’da Pera Müzesi’nde düzenlenen basın toplantısında

19.12.2007 - 11:43 | MediaCat

0
paylaşım
İlk paylaşan sen ol!
Facebook
Twitter
-Share on LinkedIn
+
Nedir?

Türkiye, yeni bir kültür-sanat festivaline kavuşuyor. İstanbul’da Pera Müzesi’nde düzenlenen basın toplantısında, T.C. Başbakanlık Güneydoğu Anadolu Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı, Güneydoğu Anadolu Kültürel Miras ve Turizm Kalkınma Birliği ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı işbirliğinde, İstanbul Valiliği ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi katkılarıyla, Mayıs 2008’de İstanbul’da ve Güneydoğu illerinde bir kültür-sanat festivali düzenleneceği açıklandı.

GAP İdaresi Başkanı Muammer Yaşar Özgül, Mardin Valisi Mehmet Kılıçlar, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar yardımcısı Mustafa Büyük, İstanbul Vali Yardımcısı Fikret Kasapoğlu ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Muammer Erol’un katıldıkları toplantıda, GAP’taki gelişmeler ve Mayıs 2008’de düzenlenecek olan ’’GAPFEST’2008 GAP İlleri Kültür ve Turizm Festivali ’’ ile ilgili bilgi verildi.

16 – 25 Mayıs 2008 tarihleri arasında düzenlenecek olan Festivalin ilk beş günü İstanbul’da, sonraki günleri ise Diyarbakır, Mardin ve Şanlıurfa’da gerçekleşecek. GAP İdaresi Başkanı Özgül, Festivalin ilk bölümünün İstanbul’da düzenlenmesinin amacının İstanbul’daki yatırımcıları bölgeye çekmek ve daha etkin bir uluslararası tanıtım gerçekleştirmek olduğunu açıkladı. GAPFEST’2008 çerçevesinde CRR, Aya İrini gibi mekanlarda, Güneydoğu Anadolu’nun kültürel renklerini yansıtan konserler, fotoğraf ve resim sergileri, belgesel film gösterimleri, defileler, halk dansları gösterileri, konferans, panel ve söyleşiler gerçekleştirilecek; Feshane’de GAP İlleri Fuarı açılacak. Güneydoğu Aanadolu’nun 9 ilinden katılımcıların yöresel kültür değerlerini yansıtan sergiler açacağı Fuarda, GAP projesi çerçevesinde sürdürülen sosyal ve kültürel çalışmalar da tanıtılacak. İstanbul programının ardından Güneydoğu illerinde sürdürülecek Festivalin sürekliliğini hedeflediklerini belirten GAP İdaresi Başkanı, festivalle GAP bölgesinin kültür turizmi potansiyelinin geliştirilmesini hedeflediklerini söyledi.