Yasemin Çongar: Kendimiz gibi bir gazete çıkaracağız

Alkım Yayınları’nın Kasım ayı içerisinde çıkarmayı planladığı gazetesi Taraf için hazırlıklar son aşamada. Gazetenin adı, fiyatı, kadrosu aşağı yukarı belli. 1 YTL’den satılarak ilandan bağımsız davranabilme kabiliyetine sahip olmayı amaçlayan Taraf hakkında MediaCat’in Kasım sayısı için bir söyleşi gerçekleştirdik. Genel Yayın Yönetmen Yardımcısı Yasemin Çongar söyleşisinden sayfalarımıza sığmayanlar...

25.10.2007 - 09:21 | MediaCat

0
paylaşım
İlk paylaşan sen ol!
Facebook
Twitter
-Share on LinkedIn
+
Nedir?

Alkım Yayınları’nın Kasım ayı içerisinde çıkarmayı planladığı gazetesi Taraf için hazırlıklar son aşamada. Gazetenin adı, fiyatı, kadrosu aşağı yukarı belli. 1 YTL’den satılarak ilandan bağımsız davranabilme kabiliyetine sahip olmayı amaçlayan Taraf hakkında MediaCat’in Kasım sayısı için bir söyleşi gerçekleştirdik. Genel Yayın Yönetmen Yardımcısı Yasemin Çongar söyleşisinden sayfalarımıza sığmayanlar:


Kime rakip çıkıyorsunuz?

Bir şeyin muadili değiliz. Bu gazete evet 1 liraya satılacağı için belki çok kitlesel bir gazete olmayacağı izlenimi veriyor ama aslında hiç de öyle değil çünkü topumu iyi anlatmaya dönük, insandan yola çıkan, derdi insan olan demokrat, sivil ve spora önem, veren kültüre, hayata önem veren, politikaya önem veren ve politikayı farklı anlatma yanlısı olan bir gazete. Dolayısıyla aslında kitlesel bir bakışı var. Sadece uzun yazılar okumaktan hoşlanan, kendini entelektüel olarak tanımlayan bir grubun gazetesi hiç değil.


Şimdiki gazetelerde çok farklı görüşten yazarlar var, yazıyorlar. Taraf’ta da farklı yaşam görüşlerine sahip yazarları bir arada görecek miyiz?

Tabii ki mutlaka biz kimseye ‘Hangi görüştensin? O zaman gel’ diye bakmıyoruz ve çeşitlenecek de. Bir de Taraf’ın şöyle bir özelliği olacak: Biz kendimize çok yazar gazetesi olarak da bakmıyoruz. Belki sizlerin hiç tanımadığı kişiler de yazar olarak karşınıza çıkacak. İsim olarak bilmediğiniz genç yazarlar olacak, kadın yazarlar diğer gazetelerde olmadığı kadar çok olacak diye tahmin ediyorum. Sonuçta demokratlık geniş bir yelpaze.


Aykırı uçlarda yazarları görecek miyiz?

Aykırı uçlarda neleri kast ettiğinize bağlı. Faşist bir yazarınız olacak mı derseniz olmayacak. Niye gelip bizde yazsın?


Muhafazakar diyelim…

Olabilir tabii. Muhafazakar kişiler var tabii. Şu an çalışanlar arasında da var. Biz kendisini zaten liberal bir gazete olarak tanımlayan bir gazete de değiliz sonuçta. Özgürlükçü bir gazeteyiz ama yayın politikası, genel yayanı yönetmeni, yayın yönetmen yardımcısı, birinci sayfaya karar veren insanların kendi arasında daha bir uyumlu olabilir ama bir yazarın bu kadroyla bire bir anlaşması zaten gerekmiyor. Biz nasıl insanlarsak öyle kendimiz gibi bir gazete çıkaracağız.