Yasaklanan reklama Türkiye’den destek

Diesel'in “Be Stupid” kampanyası kapsamında yer alan iki reklamına sakıncalı ve müstehcen içerikleri bulunduğu gerekçesiyle yayın yasağı getirilmesiyle...

02.07.2010 - 00:00 | MediaCat

0
paylaşım
İlk paylaşan sen ol!
Facebook
Twitter
-Share on LinkedIn
+
Nedir?

Diesel’in  “Be Stupid” kampanyası kapsamında yer alan iki reklamına sakıncalı ve müstehcen içerikleri bulunduğu gerekçesiyle yayın yasağı getirilmesiyle ilgili Diesel Türkiye Distribütörü Tahsin Özlenir açıklama yaptığı açıklamada: “Biri “Aptal olma” dediğinde, aslında “cesur olma, eğlenceli olma… Mizah duygunu göm ve ciddi ol” demek istiyordur. İngiltere’nin bu tutumu bizleri şaşırttı çünkü Türkiye’de böyle bir tepkiyi ya da böyle bir yasaklamayı asla yaşamadık. Türkiye’nin genç ve dinamik bir toplum olması, yeniliklere ve değişikliklere açık ve genç neslin de vizyonunun ne kadar sahiplenici olması bizleri mutlu ediyor. İngiltere bu konuda ne kadar konservatif bir yapıya sahip olduğunu ve genç olmayan bir nesle sahip olmanın da getirdiği dezavantajları bu tür tepkilerle veriyor. Toplumların değişime açık olması o ülkeyi her zaman ileriye götürür.  Özellikle genç nesiller açısından Türkiye kendini geliştiren ve geliştirmeye de açık bir ülke. Avrupa Türkiyeyi ve Türk gençliğini artık bu gözle görmeye başlamalı." dedi.

Ayrıca bu kampanya sayesinde 57’nci Cannes Lions Uluslararası Reklam Festivali’nde Diesel’in "Aptal olmak iyidir" fikri üzerine kurulu, yaratıcılığı ve kurallara karşı olmayı vurgulayan kampanyası, Açıkhava dalında Anomaly, New York’a  büyük ödül kazandırdı. Bu ödülün ardından gelen bu yasak, ironi olarak görünüyor.