Yarışma programları mı, yerli diziler mi?

Medya Takip Merkezi’nin reklam araştırmasına göre, reklamverenin en çok tercih ettiği...

01.04.2008 - 16:40 | MediaCat

0
paylaşım
İlk paylaşan sen ol!
Facebook
Twitter
-Share on LinkedIn
+
Nedir?

Medya Takip Merkezi’nin (MTM), reklam araştırmasına göre, töre ile çevrili bir aşkı anlatan Sıla, reklamverenin en çok tercih ettiği dizi oldu. Sevilen dizi, 75 markanın reklamını 44 dakikaya yakın süreyle ekranlarına getirdi. Yayımlandığı gece rating listesinde altıncı sıraya yerleşen diziyi en çok tercih eden markalar, sırasıyla Turkcell, Pınar ve Telekom’un yeni tarifesi 1045 oldu.

Geçen hafta “en çok reklam alan yerli diziler” listesinde ilk 10 arasına giremeyen “Elveda Rumeli”, bu hafta atağa geçerek listede ikinci sıraya yerleşti. 70 markanın reklamını 38 dakikaya yakın süreyle izleyicileriyle buluşturan diziye en çok reklamı ise Turkcell, Telekom’un yeni tarifesi 1045 ve Petrol Ofisi verdi. Pazartesi akşamları ekranlara gelen ve 1900’lerde, Osmanlı’nın yönetiminde olan Makedonya’da geçen ailenin öyküsünü konu alan dizi, yayımlandığı gün rating sıralamasında da başı çekti.

Coca Cola, Doğadan Bitkisel Çaylar ve Danone’nin reklam verdiği Doktorlar dizisi üçüncü sırada kaldı…

Show TV ekranlarında yayımlanan ve özel bir hastanede çalışan doktorların hayatını konu alan dizi, 69 markanın reklamını 38 dakikaya yakın ekranlara getirdi. Diziye en çok reklam veren markalar ise Coca Cola, Doğadan Bitkisel Çaylar ve Danone’ydi. Elveda Rumeli dizisi ile aynı gün yayımlanan dizi, rating sıralamasında da üçüncü sırada yer aldı.

Reklamverenin en çok tercih ettiği diğer diziler ise sırasıyla, Parmaklıklar Ardında, Selena, Gazi, Yaprak Dökümü ve Asi adlı diziler oldu. Bu haftaki listede dokuzuncu sırayı, Kanal D ekranlarında yayımlanan Annem ile Genco dizileri paylaştı.

Bir önceki hafta yeni bölümünün yayımlanmamasından dolayı sıralamaya dahil edilmeyen Kurtlar Vadisi Pusu, bu hafta 30 dakikayı biraz aşkın süreyle reklamlara yer verdi ve listeye ancak 22. sıradan girebildi.

Bu hafta ATV ekranlarında ilk bölümüyle izleyicinin karşısına çıkan ve kasabalı kız ile şehirli zengin gencin aşkını konu alan Limon Ağacı adlı dizi, reklam yarışına 34. sıradan dahil oldu. Yapımcılığını Sinan Çetin’in üslendiği dizi, ekranlara geldiği Cumartesi gününün iddialı yapımları arasında gösteriliyor.

Yarışma programları mı, yerli diziler mi?

MTM’nin yaptığı aynı araştırmanın sonuçlarına göre, yerli dizilerin aldığı reklam sayısında, önceki haftaya göre yaklaşık % 5 oranında artış yaşandı. “Yerli dizilerin tahtını yarışma programları aldı” tartışmalarının yaşandığı günümüzde, gerçekleşen bu artış, yerli dizilerin reklamverence kolay kolay terk edilmeyeceğini gösterdi.

Araştırma verilerine göre, bu hafta ilk 10 listesine 11 dizi girdi. Bu dizilerin beş tanesi ATV’de yayımlanan diziler olurken, diğer beş tanesi ise Kanal D’nin oldu. Reklamverenin en çok tercih ettiği yapımlar arasında Show TV’nin “Doktorlar”ı da yerini aldı.