Yahoo ‘yaşayan reklam’ını tanıttı

Televizyonu, dergiyi ve interneti buluşturduğu söylenen bu online reklam formatı ilk kez Toyota için kullanıldı.

22.11.2011 - 00:00 | MediaCat

0
paylaşım
İlk paylaşan sen ol!
Facebook
Twitter
-Share on LinkedIn
+
Nedir?

Yahoo dijtal dergisi Livestand’i yayına soktuktan birkaç hafta sonra, bugün, dünyaya ‘yaşayan reklam’ı (living ad) da tanıttı.

Televizyonu, dergiyi ve interneti buluşturduğu söylenen bu online reklam formatı ilk kez Toyota için kullanıldı.

Yahoo’nun mobil ve tablet reklamı yöneticilerinden Alex Linde, video ve fotoğrafı interaktif şekilde harmanlayan ‘yaşayan reklam’ uygulamasının gösterişli dergilerle aynı damarda üretildiğini fakat aynı zamanda televizyon ve dijital reklamcılığın nimetlerinden faydalandığını söylüyor.

Toyota Prius’un yaşayan reklam kampanyası için Yahoo Saatchi & Saatchi ve dijital fotoğrafçı Alexx Henry’le çalıştı.

‘Yaşayan reklam’  tabletler için yapılan diğer reklamlar gibi haber formatında görünüyor; fakat sabit kalmak yerine hareket ediyor. Örneğin Prius’un reklamında, gümüş rengi hatchback otomobil masmavi güzel bir gökyüzü altında gidiyor.

Alex Linde reklamı şu ilginç sözlerle tanımlıyor: "Harry Potter’ın gazetesindeki gibi. Gazetedeki insanlar canlı! Yaratmaya çalıştığımız his tam da buydu."

Fakat yaşayan reklam yapmak hiç de ucuz değil!  Yahoo ‘yaşayan reklam’lı bir kampanyanın 200 ile 500 bin dolar arasında bir miktara mâl olduğunu söylüyor.

Şu anda yaşayan reklamın tek kullanıcısı Toyota; fakat Linde önümüzdeki yıl pek çok şirketin bu uygulamayı talep edeceğine emin.