XL’ın birincisi açıklandı

14 Kasım Çarşamba günü Çırağan Kempinski Palace’ta gerçekleştirilecek The Big Idea Konferansı kapsamında düzenlenen XL Yarışması’nın finalistleri ve kazananı belirlendi...

12.11.2007 - 14:40 | MediaCat

0
paylaşım
İlk paylaşan sen ol!
Facebook
Twitter
-Share on LinkedIn
+
Nedir?

14 Kasım Çarşamba günü Çırağan Kempinski Palace’ta gerçekleştirilecek The Big Idea Konferansı kapsamında düzenlenen XL Yarışması’nın finalistleri ve kazananı belirlendi.

Yapılan oylama sonucunda Emin Baysal’ın OK çalışması 1472 oyla yarışmanın kazananı oldu. Yarışmada kazanan dışında ilk 5’e kalan diğer finalistler ise Rodin Alper Bingöl’ün 914 oy alan Facebook çalışması, Fethi Uluak’ın 536 oy alan Fenerbahçe çalışması, Sezin Dayıoğlu’nun 450 oy alan Mini çalışması ve Şebnem Çetinel’in 420 oy alan Biskrem çalışması oldu.

XL Yarışması’nın kazananı MediaCat aboneliği ve MediaCat kitap paketinin yanı sıra The Big Idea Konferansı’na davetiye kazanırken; diğer 4 finalist ise MediaCat kitap paketi ve The Big Idea Konferansı’na davetiye ile ödüllendirilecek.

Yarışmacıların kendilerini en çok etkileyen, en beğendikleri marka fikrini anlattıkları XL yarışması’nda en çok oyu alan yarışmanın galibi oldu.


Kazanan:

Emin BAYSAL – OK
Aldığı Oy: 1472

Sicak bir keyif için her sey O.K.???
Tek kullanimlik hazir poset. Ortalama 400 yillik bir geçmise dayanan prezervatif günümüz Türkiye’sinde henüz hak ettigi yerde degil. Dünya’da 15 milyon insan cinsel yolla bulasan hastaliklarla savasirken hala “bana bisey olmaz” diyoruz.Diger bir taraftan da çocuk esirgeme kurumlari dolup tasiyor…

Hangi takimin taraftari olursaniz olun O.K. her takima uyan,Türk erkegine dayanan leylek savarlik görevini basariyla üstlenirken ultra ince,geciktiricili,aromali gibi modelleriyle her duyunuza hitap eder.
O.K. ile olayi akisina birakmaz askerlerinize teskere vermezsiniz. O.K.zirvede güveni hissederken basiniza gelmis en güzel seydir. Çünkü O.K. kullanmak için nedeni en fazla üründür.
Tüm bunlarin yaninda O.K. %52’lik pazar payiyla rakiplerinin lideridir.

Diğer 4 finalist:

Rodin Alper Bingöl – FACEBOOK

Aldığı Oy: 914

Büyük marka fikriniz ne? Facebook = Uzaktaki yakin insan.

Bu marka fikri neden büyük? Dünya artik daha küçük.

Bu marka fikri ne anlatiyor, vaadi ne, ne sunuyor? Uzaktaki insanlari yakinlastiriyor. Zaman içinde kaybettiginiz insanlari bulabiliyorsunuz.
Dünyanin en büyük iletisim rehberini sagliyor, kim, nerede, nasil, ne yapiyor gibi sorulari aninda cevapliyor. Unuttugunuzu sandiginiz geçmisinizi biraktigimiz yerden devam ettirme sansi veriyor.

Bu marka olmasa hayatinizda ne eksik kalirdi? Kaybettigimizi düsündügümüz geçmisimizden izleri bulunca yüzümüzde beliren tebessüm.

Bu büyük fikir markanizi rakiplerinden nasil farklilastiriyor? Herkes herseyi ile burada. Daha ne olsun ki?

Fethi Uluak – FENERBAHÇE

Aldığı Oy: 536

Büyük marka fikriniz ne?

Fenerbahçe

Bu marka fikri neden büyük?

Bu fikir mantiga degil duygulara sesleniyor. Bunun iyi tarafi ise, insanlar mantik degil duygular tarafindan yönetilir. Fenerbahçe bu fikri sayesinde taraftari(tüketicisi)ile arasindaki baglari güçlendirerek, bu baglari hem duygusal, hem de rasyonel boyutlara tasiyabilmistir.

Bu marka fikri ne anlatiyor, vaadi ne, ne sunuyor?
Asil, kudretli ve güçlü bir kurumun en önemli bireyi, gerçek sahibi, yani taraftari olabilmenin verdigi gurur, haz ve heyecan! Iste bunlar hiçbir seye degisilmez.
Bu marka olmasa hayatinizda ne eksik kalirdi?

Birçok insanin zaten monoton olan hayati daha heyecansiz ve sikici bir hale gelirdi. Hatta kimilerinin hayatindaki en yakin dostu, ona yasama sevinci ve azmi veren Fenerbahçe’sinden mahrum kalirdi. En önemlisi, milyonlarca kisinin duygularinin doruga ulastigi ezeli rekabet asla var olmazdi.

Bu büyük fikir markanizi rakiplerinden nasil farklilastiriyor?

Bu fikrin benimsenmesiyle beraber Fenerbahçe’nin kurumsal yapisi yeniden sekillenmistir. Milyonlarca taraftarinin ona maddi ve manevi karsiliksiz destek vermesi, Fenerbahçe markasinin uzun vadede kalici basarinin temeli olan güçlü bir maddi altyapiya kavusmasini saglamistir.

Sezin Dayıoğlu – MINI

Aldığı Oy: 450

MINI : Is it love ? Bu marka fikri büyük çünkü kismen unutulmus, geçmiste kalan bir marka tekrardan hayata döndürüldü. Önceden bilen bilmeyen herkese kendisini kabullendirdi hem de müthis bir sevgiyle, sempatiyle… Eski tutkunlarini hayal kirikligina ugratmadan yenilendi ve yeni tutkunlar yaratti, o yüzden; Is it love? Evet o kesinlikle bir aşk!

Mini, orijinal, kendinden emin, yeniliklere açik bir hayat tarzi sunuyor. Bir kiyafetle kisi stilini nasil belli edebiliyorsa Mini de bunu sundugu çesitli aksesuar, renk, donanim kombinasyonlariyla bir araba olarak fazlasiyla yapiyor. Sirin, estetik, küçük, sportif, güçlü olma özelliklerini bir arada bulundurarak büyük bir kitlenin begenisini tatmin etmeyi vaat ediyor ve kiside özgün tasarimi, keyifli sürüsüyle büyük bir heyecan uyandiriyor. Öyle bir marka ki, kadinin ve erkegin begenisinin bu kadar birlestigi baska ne olabilir?
Eger bu marka olmasaydi eski bir tasarimin günümüze bu denli uyarlanip, çilginca bir talep olusturabilecegini göremezdim. Bunun gibi girisimlerin, canlanmalarin olabilmesi için cesaret kaynagi olusamazdi.

Mini, sadece bir araba degil; baglandigin, seni tamamlayan, hep birlikte olmak istedigin, zevkini yansitan bir marka. Rakiplerinden bu farklililigini da “Is it love?” büyük fikriyle belirtiyor, ona karsi hissedilenlerin ask oldugunu farketmemizi sagliyor ve benzer girisimlerden farkli olarak o eski ruhu basariyla geri getirdigini hatirlatiyor.

Şebnem Çetinel – BISKREM

Aldığı Oy: 420

Büyük marka fikriniz ne? Biskrem
Bu marka fikri neden büyük? Bisküvi içinde çikolatayı içeren hem de erimiş çikolata içeren ilk lezzet.
Bu marka fikri ne anlatiyor, vaadi ne, ne sunuyor? Dışı seni içi beni yakar, hersey göründüğü gibi değildir,hem çikolata hem bisküvi aynı anda
Bu marka olmasa hayatınızda ne eksik kalırdı? Çayı yalnız içmek yerine ikram sırasında arkadaslarla girilen derin sohbetlerden mahrum kalırdık
Bu büyük fikir markanızı rakiplerinden nasıl farklılaştırıyor? Çikolata yemem, formuma dikkat ederim diyen sadece bir adet yeter deyip paketi bitirmeye yönlendiren, ,mutlulukta hüzünde hep yanınızdaki, dertleri unutturan,kilitli kapıları açtıran tek bisküvi.