Vodafone ‘en sorumlu şirket’ seçildi

Fortune dergisinin AccountAbility, Csrnetwork ve Asset4 ile birlikte hazırladığı, şirketlerin toplumsal ve çevresel hedeflerini...

15.12.2008 - 11:33 | MediaCat

0
paylaşım
İlk paylaşan sen ol!
Facebook
Twitter
-Share on LinkedIn
+
Nedir?

Vodafone, dünyanın en büyük 100 şirketi arasında en sorumlu şirket seçildi. Fortune dergisinin AccountAbility, Csrnetwork ve Asset4 ile birlikte hazırladığı, şirketlerin toplumsal ve çevresel hedeflerini gerçekleştirmek için gösterdikleri çabalar bakımından sıralandığı listede, karbon salınımını 2020 yılına kadar yarı yarıya azaltacağını açıklayan Vodafone ilk sıraya yerleşti.

Vodafone, dünya genelinde işlettiği cep telefonu şebekelerinin enerji verimliliğini iyileştirerek 2020 yılına kadar karbon salınımını yarı yarıya azaltma hedefine ulaşmayı planlıyor. Vodafone ayrıca karbon salınımı kampanyasının ayrıntılarını kamuoyuna düzenli olarak açıkladığı için de sıralamada en iyi notu aldı.

Vodafone tarafından sıralamaya ilişkin yapılan değerlendirmede, bu şeffaflığın Vodafone kültürünün bir parçası olduğu belirtilerek, “Şirket bir yandan geçmişte koyduğu hedeflere yönelik gerçekleştirilen işleri kamuoyuna açıklarken bir yandan da gelecek için belirlediği hedeflere ne zaman ulaşmayı öngördüğünü ilan ediyor. Şebeke donanımından çıkan atıkların yüzde 95’ini Mart 2009 itibariyle geri kazanmak ve zaman kaybına neden olan iş kazalarını Mart 2011 itibariyle yüzde 10 oranında azaltmak bunun başlıca örnekleri” denildi.

Vodafone, 2006 yılında da aynı listenin zirvesinde yer almıştı.