Unilever “Eğlen, Öğren, Hijyen” projesi

Unilever Türkiye, çocuklara daha hijyenik bir yaşam ve sağlıklı bir gelecek yaratmak amacı Domestos ve Lifebuoy sponsorluğunda, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) ile yurt genelinde “Eğlen, Öğren, Hijyen” projesini hayata geçiriyor.

15.03.2011 - 00:00 | MediaCat

Facebook
Twitter
Google+
LinkedIn
+

Unilever Türkiye, çocuklara daha hijyenik bir yaşam ve  sağlıklı bir gelecek yaratmak amacı ile  Domestos ve Lifebuoy sponsorluğunda, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) ile yurt genelinde “Eğlen, Öğren, Hijyen” projesini hayata geçiriyor.

“Eğlen, Öğren, Hijyen” projesi Türkiye’de enfeksiyona bağlı hastalıkların azaltılması ve çocuklarımıza sağlıklı bir gelecek sağlanmasını amaçlıyor.

Domestos ve Lifebuoy, Türkiye’de hijyen seferberliği başlattı. 15 Mart 2011 günü TEGV’in İstanbul’daki Sema ve Aydın Doğan Eğitim Parkı’nda gerçekleştirilen basın toplantısı ile tanıtılan “Eğlen, Öğren, Hijyen” projesi için Unilever Türkiye, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı ile güçlerini birleştirdi. Proje, Türkiye’nin dört bir yanında yüz binlerce çocuğu, yaşamsal önemi bulunan hijyen konusunda eğitmeyi ve küçük yaşlarda hijyen alışkanlıkları kazandırmayı amaçlıyor.

Hijyen alışkanlıklarını yaygınlaştırarak hastalıkları önlemek için eğitimin önemine inanan Unilever, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) ile imza attığı bu büyük sosyal sorumluluk projesiyle, sağlıklı nesiller ve sağlıklı bir gelecek için çalışacak.

Mikropların çoğalarak en kolay ulaşabildiği ve bulaşabildiği grubu çocuklar oluşturuyor ve gerekli hijyenik önlemler alınmadığında bu mikroplardan 1 tanesi 24 saatte hızla çoğalarak 8 milyon mikroba ulaşabiliyor. Bu mikroplar yol açtıkları enfeksiyon hastalıklar ile çocukların ve ailelerin hayatını ve yaşam kalitesini, sosyal ve ekonomik açılardan olumsuz etkiliyor. İşte bu nedenle Unilever’in hijyen platformunda öncü markaları Domestos ve Lifebuoy ile TEGV, “Eğlen, Öğren, Hijyen” projesiyle, hijyen alanında yaratacakları farkındalıkla Türkiye’de enfeksiyona bağlı hastalıkları azaltırken, ailelerin hayatına sosyal ve ekonomik anlamda büyük artılar kazandırmayı amaçlıyor.

Basın toplantısı konuşmacıları arasında yer alan Unilever Türkiye Ev ve Kişisel Bakım Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı ve Yönetim Kurulu Üyesi Zeynep Yalım Uzun, konuşmasında, küçük yaşta edinilen hijyen alışkanlığının önemine dikkat çekti ve sözlerine; “Birçok enfeksiyon hastalığının bulaşmasında ortak yaşam alanlarının hijyenik temizliği ve doğru el yıkama alışkanlığı gibi basit kişisel önlemler, yaşamsal değere sahip. Daha sağlıklı bireyler yetiştirmek için çocuklara küçük yaşlardan itibaren düzenli hijyen alışkanlığını mutlaka kazandırmak gerekiyor. Sadece düzenli olarak el yıkamak bile, çocuklarımızın solunum yolları enfeksiyonuna yakalanma riskini yaklaşık %23 oranında azaltıyor. Türkiye’de 7-14 yaş grubundaki çocukların 2008’in son 6 ayı içinde yaşadıkları hastalık/sorunların oranlarına bakıldığında; enfeksiyon kaynaklı hastalıklar %46,2 ile ilk sırada yer alıyor.” diyerek devam etti. Zeynep Yalım Uzun ayrıca, “Kampanyamızla amacımız, enfeksiyonla bulaşan hastalıkları azaltmak… Çocuklarımızın her kış mevsiminde sıkça yakalandığı grip vakalarını azaltmak bile, onların sağlıklı gelişimi için önemli katkılar sağlayacaktır.” diyerek projeyle topluma katkıda bulunacaklarından bahsetti.

TEGV Genel Müdürü Nurdan Şahin ise TEGV olarak, çocukların çocukluklarını güzel yaşamaları ve yarınlara donanımlı hazırlanıp, umutla bakmaları için 16 yıldır çalıştıklarını belirterek, mutlu bir çocukluk için olmazsa olmazların oyun, eğitim ve sağlık olduğunu söyledi. Bu çerçevede “Eğlen, Öğren, Hijyen” projesini çok önemsediklerini belirten Şahin, “Mart 2014’te bitecek olan proje kapsamında, çocuklarımız, gönüllülerimiz ve onların yakın çevreleri ile birlikte yaklaşık 1 milyon kişiye dokunulması hedeflenmektedir.”diyerek proje hedeflerinden bahsetti. Şahin, proje kapsamında eğitim alan çocukların yanı sıra, farklı etkinliklerle de daha fazla çocuğa, aileye ulaşarak ve yeni gönüllüler kazanarak çok daha fazla insanda hijyen farkındalığı yaratacaklarını belirtti.

Basın toplantısında konuşan Unilever Türkiye Ev Temizlik Kategorisi Pazarlama Direktörü Aslı Yalçın Tanyer, “Çocuklarımızın sağlıklı, kendine güvenen ve geleceğe umutla bakan bireyler olarak yetişmeleri için çalışıyoruz. Sosyal sorumlu markalar olarak bizlere düşen görevlerden bir tanesi de hijyen konusunda toplum bilinci geliştirmek.” diyerek, Unilever’in sosyal sorumluluk bilincine dikkat çekti. Tanyer ayrıca Unilever’in pazardaki gücüne bazı pazar verileri ile değindi; “Türkiye’de ev ve kişisel bakım pazarının büyüklüğü 2010 itibariyle 7 milyar TL’ye ulaştı. Unilever Türkiye, %33,2’lik pazar payıyla ev bakım pazarının lider şirketi konumunda, %17,4’lük pazar payıyla ise kişisel bakım pazarının 2. büyük oyuncusu.” Aslı Yalçın Tanyer sözlerine “Gıda zehirlenmelerinin %87’sinin kaynağı maalesef evlerimiz… Çünkü bulaşık bezlerinin %70’i hafif mide bozukluklarına, %20’si ise ciddi zehirlenmelere yol açabilecek kadar tehlikeli mikroplara ev sahipliği yapıyor. Bu tehlikeden uzak durmak, ancak içinde bulunduğumuz ortamlarda hijyenik önlemlerle mikropların yayılmasını engelleyerek mümkün olabilir.” şeklinde devam etti.

“Eğlen, Öğren, Hijyen” projesi, erken yaşta kazanılan alışkanlıkların öneminden yola çıkarak çocukların hijyen kavramını tanımaları ve aktif bir şekilde katılımcı olacakları ‘interaktif bir eğitim programı’ olarak Türkiye’yi karış karış gezerek geleceğe yatırım yapacak. Proje, çocuklar, yakın çevreleri ve gönüllülerle birlikte yaklaşık 1 milyon kişiye dokunarak, ülkemizde hijyen konusunda geniş bir farkındalık ağı oluşturacak.

“Eğlen, Öğren, Hijyen” projesi kapsamında ulaşılan çocuklar, hazırlanan eğitim programı sayesinde; hastalıklara neden olan mikrop türlerini ve bulaşma yollarını öğrenerek, hijyen önlemleri konusunda geniş bilgi sahibi olacak ve düzenli hijyen alışkanlıkları kazanacak.