Twitter Facebook’tan daha mı etkili?

Constant Contact ve araştırma şirketi Chadwick Martin Bailey tarafından yapılan bir araştırmaya göre markaların müşterileriyle ilişki kurması açısından Twitter Fecebook'tan daha etkili

26.10.2011 - 00:00 | MediaCat

0
paylaşım
İlk paylaşan sen ol!
Facebook
Twitter
-Share on LinkedIn
+
Nedir?

Twitter’da "takip" ettiğiniz markayı mı, Facebook’ta "beğen"diğiniz markayı mı satın alıyorsunuz? Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre bu yarışın galibi açık ara farkla Twitter.

Peki nasıl oluyor da "140 karakterli" küçücük bir dünya, çok daha fazla imkân ve yer sunan bir platformdan daha etkili oluyor?

Constant Contact ve araştırma şirketi Chadwick Martin Bailey tarafından, yaşları 18’den büyük 1.491 Amerikalı tüketici üzerinde yapılan araştırmanın detayları şöyle:

Araştırmaya katılanların yüzde 56’sı "arkadaşlarıma Facebook’ta beğendiğim değil Twitter’da takip ettiğim markayı öneririm diyor", katılımcıların yarısından fazlası ise ürünleri satın alırken Twitter’ı daha çok önemsiyor.

Fakat Twitter’ın Facebok’tan daha güçlü olduğunu söylemek o kadar da basit değil. Twitter kullanıcılarının yalnızca yüzde 21’inin markaları takip ettiği ve bunların yüzde 79’unun takip ettiği marka sayısının da 10’dan daha az olduğu akıllarda kalması gereken bir veri.

Twitter kullanıcılarının bir markayı takip etme gerekçeleri şöyle sıralanıyor:

%64: Firmanın müşterisiyim
%61: Markayla ilgili gelişmeleri duyan ilk kişi olmak için
%48: İndirimlerden ve promosyonlardan haberdar olmak için
%36: Özel kampanyalardan yararlanmaya hak kazanmak için
%28: Markanın tweetlerini beni takip edenlere iletmek için