TV programları eskisi kadar etkili değil mi?

Interpress tarafından her ay hazırlanan 'Televizyonun medya karnesi' raporunun ekim ayı verileri açıklandı. Yeni yayın döneminde gazetelerde çıkan televizyon programları haberlerinin sayıları düştü.

11.11.2011 - 00:00 | MediaCat

0
paylaşım
İlk paylaşan sen ol!
Facebook
Twitter
-Share on LinkedIn
+
Nedir?

Interpress tarafından her ay hazırlanan ‘Televizyonun medya karnesi’ raporunun ekim ayı verileri açıklandı. Yeni yayın döneminde gazetelerde çıkan televizyon programları haberlerinin sayıları  düştü.

Araştırmada 2 bine yakın ulusal, bölgesel ve yerel gazete ile dergide çıkan program haberlerinin incelendi. Geçen yıl aylık sürede yazılı basında, 70’ten fazla kategoride yayınlanan programlarla ilgili haber çıkarken,  bu yıl sayının 50 dolaylarında kaldığı görüldü. 

Geçen yıl ayda ortalama 800 – 850 program hakkında yazılı basında haber çıkarken, bu yıl haber olan program sayısı 600 – 650 arasında kalmış durumda. Bu programların yazılı basında çıkan aylık haber sayıları 2010 yılında toplamda 12 bin adetlerine ulaşmışken, bu yıl ise 10 bin adet dolaylarında olduğu saptandı.

En çok haber ve spor programları konuşuluyor
Araştırmaya göre, yazılı basında en çok haber ile spor programları yer allıyor. 750’den fazla haberin yayınlandığı haber ve spor programlarını, 500 haberi geçen yarışma programları takip ediyor.

250 haberi aşan programlar ise  tartışma, talk show, belgesel, kadın ve kültür sanat.

Yazılı basında en az haber konser ile tarım üzerine çıkıyor.. Sadece bir defa haber olabilen bu programları, iki adet haberle teknoloji ve tarih ile üç defa haber olan otomobil ve havacılık programları takip ediyor.