TÜSİAD’tan yeni AB stratejisi

Son dönemde hükümete yönelik sert eleştirilerle gündeme gelen TÜSİAD Başkanı Ömer Sabancı ile TÜSİAD Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Mustafa Koç, Başbakan Tayyip Erdoğan ile görüştü.

23.06.2006 - 00:00 | MediaCat

0
paylaşım
İlk paylaşan sen ol!
Facebook
Twitter
-Share on LinkedIn
+
Nedir?

Son dönemde hükümete yönelik sert eleştirilerle gündeme gelen TÜSİAD Başkanı Ömer Sabancı ile TÜSİAD Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Mustafa Koç, Başbakan Tayyip Erdoğan ile görüştü. Görüşme sonrasında açıklama yapan TÜSİAD Başkanı Sabancı, AB konusundaki izlenimlerini aktardıklarını, ekonomik konularda görüş alışverişinde bulunduklarını söyledi.

Sabancı, “AB ile ilgili bir kaygımız yok. Teknik süreç başarıyla devam ediyor. Görüşmede AB konusunda yurtiçi ve yurtdışı iletişim konusu üzerinde durduk. AB toplumlarında şu anda Türkiye’nin üyeliğine karşı bir menfi yaklaşım var. Bununla ilgili ülkenin bir iletişim stratejisine ihtiyacı olduğunu belirttik” diye konuştu.

Görüşme sırasında Cumhurbaşkanlığı konusunun gündeme gelmediğini belirten Sabancı, “Son bir aydır piyasalarda devam eden dalgalanma üzerinde durduk. Kısa vadeli tedbirler önemli ancak orta ve uzun vadede Türkiye’nin yeni bir yapılanmaya ihtiyacı olduğunu belirttik. Dokuzuncu Kalkınma Planı stratejisinin de bir an önce uygulanmaya konulması yönündeki beklentimizi ilettik” dedi.

AB sürecinin kolay geçmeyeceğini bildiklerini kaydeden TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Mustafa Koç da, “Önünüzde uzun zaman var. Yılmadan bu yolda yürümemiz lazım. Brüksel’de de çalışmalar ciddi şekilde tamamlanmış durumda” diye konuştu.