TÜROFED’den kamuoyu açıklaması

"Kaçak içki üretimini teşvik eden en önemli etken, alkollü içeceklerdeki ÖTV oranıdır."

01.06.2011 - 00:00 | MediaCat

0
paylaşım
İlk paylaşan sen ol!
Facebook
Twitter
-Share on LinkedIn
+
Nedir?

Muğla’nın Bodrum İlçesi’nde bir grup rehberden Rus uyruklu 1’inin ölümüne ve ikisinin de yoğun bakıma alınmasına yol açan elim olay nedeniyle Türkiye Otelciler Federasyonu(TÜROFED) olarak son derece üzgünüz. Bu olayın failleri derhal bulunmalı ve en büyük cezalar verilmelidir.

Misafir rehberlerin içtikleri içkilerden alınan numunelerde rastlandığı belirtilen ve sahte içki yapımında kullanılan ‘metil alkol’den kaynaklandığına yönelik kuşkular, bu olayın vehametini daha da artırmıştır.

Bu ve benzeri olaylar, çok iyi başlayan ve devam eden 2011 turizm sezonunda arzu etmediğimiz gelişmelere neden olabilir.

TÜROFED olarak daha önce de sıklıkla gündeme getirdiğimiz gibi, kaçak içki üretimini engellemeye yönelik her türlü tedbirin alınmasını ve güvenlik birimlerinin derhal harekete geçmesini bekliyoruz.

Öte yandan bu acı olay vesilesi ile bir kez daha kamuoyuyla paylaşmak istiyoruz ki; kaçak içki üretimini teşvik eden en önemli etken, alkollü içeceklerdeki ÖTV oranıdır. Bu nedenle seçimlerden sonra yeni kurulacak hükümetin öncelikli işlerinden biri alkollü içeceklerdeki ÖTV oranını düşürmek olmalıdır. ÖTV’deki indirim, kaçakçılığın ve merdivenaltı imalatın önüne geçecektir.