Türkiye’nin otomotiv tavsiyeleri

FikriMühim ve ERA Research & Consultancy işbirliğiyle, Türkiye’nin en çok tavsiye edilen hazır otomobil ve akaryakıt markalarını belirledik.

06.12.2012 - 06:26 | MediaCat

renault Türkiye'nin otomotiv tavsiyeleri
0
paylaşım
İlk paylaşan sen ol!
Facebook
Twitter
-Share on LinkedIn
+
Nedir?

MediaCat dergisi Aralık sayısı için yine FikriMühim ve ERA Research & Consultancy işbirliğiyle, Türkiye’nin en çok tavsiye edilen hazır otomobil ve akaryakıt markalarını belirledik. Tavsiye endeksine başladığımız günden bu yana -birkaç istisna hariç- süren gelenek bozulmadı ve kullanılan ile tavsiye edilen markalar yine birbirini tutmadı.

Türkiye’nin en çok tavsiye edilen otomobil ve akaryakıt markalarını belirlemek amacıyla online anket yöntemi kullanılarak 3 bin 10 FikriMühim kullanıcısının görüşleri alındı.

Araştırma kapsamında otomobil markalarının net tavsiye skorlarını (NTS) öğrenmek amacıyla görüşülen kişilere şu anda kullandıkları otomobilin markası ve bu markayı tavsiye düzeyleri soruldu. Akaryakıt markalarının tavsiye skorunu belirlemek içinse tüketicilere en sık yakıt aldıkları ilk üç akaryakıt markası soruldu.

 

Sık kullanılan akaryakıt ve otomobil markaları

Sık kullanılan akaryakıt ve otomobil markaları

 

KULLANIM ORANLARI YAKIN

Katılımcıların şu an faal olarak kullandığı otomobil markası Renault. Gözle görülür biçimde önde olan Renault’nun ardından gelen markalar birbirlerinden az bir farkla sıralanıyorlar. Listeye giren markaları incelediğimizde üst sıralarda olmasa bile Uzakdoğu markalarının ağırlıkta olduğu görülüyor. Uzakdoğu markalarından sonra ise Fransız otomobillerinin sıklıkla telaffuz edildiğini görüyoruz.

AKARYAKITTA YERLİ

Otomobil markalarının NTS tablosuna göre Volkswagen en çok tavsiye edilen otomobil markası. En sık kullanılan Renault ise bu listenin beşinci sırasında yer alıyor. En çok kullanılan yedinci marka olan Toyota, NTS tablosunun ikinci sırasında karşımıza çıkıyor.

 

Kullanılan otomobil markaları bazında NTS

Kullanılan otomobil markaları bazında NTS

 

FikriMühimler’e en sık kullandıkları akaryakıt markaları sorulduğunda birbirine yakın skorlarla ilk iki sırayı Shell ve Opet paylaşıyor. Sonraki iki marka da zirveden kopuk olmasına rağmen birbirine yakın ancak sonraki markalar ile aralarında uçurum var.

Akaryakıt markaları bazında NTS

Akaryakıt markaları bazında NTS

 

NTS tablosunda ise zirve açık ara Opet’in. En çok kullanılan akarayakıt markası olan Shell ise bu tabloda üçüncü sırada. Düşük bir kullanım oranı ile en çok kullanılan altıncı marka olan Full tavsiye tablosunda ikinci sırada yer alıyor. Üçüncü en sık kullanılan marka olan BP ise en çok tavsiye edilen altıncı marka olarak karşımıza çıkıyor.