Türkiye’nin en inovatif ili Adıyaman

2. İnovasyon Konferansı İstanbul Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda dün

07.11.2007 - 07:55 | MediaCat

0
paylaşım
İlk paylaşan sen ol!
Facebook
Twitter
-Share on LinkedIn
+
Nedir?

Fed Training ve Turkishtime tarafından düzenlenen ve TİM, Akbank, Toyotosa, Turkcell ile Arçelik’in desteklediği 2. İnovasyon Konferansı İstanbul Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda dün başladı.

Konferansta bu yıl ana gündem maddesi, İnnovasyona dayalı yeni büyüme stratejilerimizin özellikleri neler olmalı? Hangi yeni faaliyet alanları şirketlerimize yeni büyüme ve kârlılık olanakları sağlar? Ülkemizin ihracatı nasıl 300 milyar dolar seviyesine yükselir? Hangi yeni sektörler en cazip yatırım alanlarıdır? Devletin innovasyonu teşvik görevi nasıl olmalıdır? konuları.

Konferansın açılışında konuşan TİM Başkanı Oğuz Satıcı, ihracatçıların sadece faiz ve kur gibi konularla ilgilenmediklerini, pazarlama, yenilikçilikle ilgili birçok iş yaptıklarını anlattı. Bu çalışmalarının maalesef gölgede kaldığını belirten Satıcı, 2002 yılından bu yana 4 kat artan ihracat başarısının altında bu çalışmaların yattığını kaydetti. Türkiye’nin insan kaynağının önemine dikkat çeken Satıcı, “Gerçek petrol, doğalgaz kaynağımız burada.” dedi.

2. İnovasyon Konferansı çerçevesinde 81 ilden kamu ve özel sektör kuruluşlarının “inovasyon-yenilikçilik” konularında değerlendirilmesi sonucunda Adıyaman en inovatif il seçildi. Türkiye İhracatçılar Meclisi(TİM) Başkanı Oğuz Satıcı, Adıyaman’ın Türkiye’nin Doğu ve Güneydoğu’sunda farklı şeyler hesap edeceğine, bölgesini yenilikçilikle geliştirmeyi seçtiğini belirtti.