Türkiyelilerin ayak izi

Ayakkabı sektöründe Ar-Ge çalışmaları yapan King Paolo, 3 bin kişinin katıldığı ayak basınç analizi ile kadın ve erkeklerin ayak yapısını ortaya koydu

13.10.2011 - 00:00 | MediaCat

0
paylaşım
İlk paylaşan sen ol!
Facebook
Twitter
-Share on LinkedIn
+
Nedir?

Ayakkabı sektöründe Ar-Ge çalışmaları yapan King Paolo, 3 bin kişinin katıldığı ayak basınç analizi ile kadın ve erkeklerin ayak yapısını ortaya koydu. Araştırmaya katılan kadınların yüzde 61’inin ayakta dururken ve yürüyüş esnasında küçük ayak parmaklarını kullanmadığı, erkeklerinse yüzde 84’ünün sol topukta basınç fazlalığı bulunduğu görüldü.

King Paolo, insanların ayaklarında görülen basınç farklılıklarını ortaya koydu. King Paolo’nun Fatih Üniversitesi ile Ar-Ge çalışmaları kapsamında gerçekleştirdiği, 3 bin kişinin katıldığı ayak basınç analizi, ayakta dururken ve yürüyüş sırasında ayak yapılarında görülen değişiklikleri gösterdi. İnsanların ayak yapısını inceleyerek ayak sağlığını koruyucu ürün üretimine ağırlık verilmesi hedefiyle yapılan araştırma, ayak büyüklüğüne bağlı olarak ayak parmaklarında ve ayak tabanında görülen farklılıkları belirledi.

Kadınlarda 35 – 41, erkeklerde 39 – 45 numara ayakkabı giyen 3 bin kişinin katıldığı analiz, Türk insanının ayak yapısını ortaya koydu. Ağırlıklı olarak erkekte 42 numara, kadınlarda 37 -38 numaralarda yapılan ölçümler, değişik ayak numaralarının biyo-mekaniğini belirledi. Ölçümler, en yaygın erkek ayakkabı numarası olan 42 numara giyen erkeklerin yüzde 88’inin genel vücut basınç dağılımında sol ayağın baskın olduğunu gösterdi. Yine 42 numara erkek ayaklarının yüzde 94’ünün sol topukta basınç fazlalığı olduğu, yüzde 71’inin küçük parmaklarını kullanmadığı ortaya çıktı.

37 numara ayakkabı giyen kadınların yüzde 52’sinin genel vücut basıncı dağılımında sağ ayağın baskın olduğu görülürken, yüzde 50’sinin küçük ayak parmaklarını kullanmadığı gözlendi. Kadınlarda 38 numara ayakkabı giyenlerin yüzde 54’ünün genel vücut basıncı dağılımında sol ayağın baskın olduğu, yüzde 46’sının sağ topuk basıncının fazla ve yüzde 70’inin küçük parmaklarını kullanmadığı kaydedildi.