Türkiye’de maaşlar yüzde 7 arttı

Her yıl genel ücret araştırmaları yapan Mercer, ilk üç ayda yaptığı ek araştırmayla 2010 yılı ücret artış oranının ortalama yüzde 7 olduğunu belirledi...

14.04.2010 - 00:00 | MediaCat

0
paylaşım
İlk paylaşan sen ol!
Facebook
Twitter
-Share on LinkedIn
+
Nedir?

Her yıl genel ücret araştırmaları yapan Mercer, ilk üç ayda yaptığı ek araştırmayla 2010 yılı ücret artış oranının ortalama yüzde 7 olduğunu belirledi.

Mercer Türkiye tarafından düzenlenen ‘İşgücü Planlamada Yeni Nesil Yaklaşımlar’ toplantısında açıklanan verilere göre, 2010 yılı ücret artış oranı ortalama yüzde 7 olarak gerçekleşti. Ankete katılan firmaların yüzde 10’u ücrette artış sağlamadıklarını ve/veya sağlamayacaklarını belirttiler.

İlk üç ayın ücret artışı yüzde 7
Mercer Türkiye tarafından gerçekleştirilen ‘İşgücü Planlamada Yeni Nesil Yaklaşımlar’ toplantısında konuşan Mercer Türkiye İnsan Kaynakları Danışmanlığı ve Araştırmaları Direktörü Hakan Hızar, son araştırma sonuçlarının 2010 yılı artış oranının ortalama yüzde 7 olarak gerçekleştiğini ortaya koyduğunu belirtti. 2009’da dengelerin alt üst olduğunu ifade eden Hızar, şu değerlendirmede bulundu:

"2009 yılında şirketlerin ücret yönetimi uygulamaları değişkenlik gösterdi. Bir çok şirketin piyasa konumlandırmasında önemli farklar oluştu, içe dönük kaygılar ve kararlar daha belirleyici oldu. 2010 yılında birçok kurum bu konumlandırmayı tekrar gözden geçirecek."

Kriz sürecinde ve sonrasında öncelikler ve uygulamalar farklılaştı

Koşulların öncelikleri de değiştirdiğini belirten Hakan Hızar, yeni nesil işgücü planlamasında ve uygulamalarında öncelikli kavramların segmentasyon, önceliklendirme ve uygulamaları farklı çalışan grupları için farklılaştırma olduğunu dile getirdi. Hakan Hızar’a göre bu durum insan kaynakları fonksiyonuna hiç olmadığı kadar stratejik olma ve uzun vadeli bakabilme ortamını sunuyor.