Türkiye Müzik Ödülleri adayları açıklandı

Adaylar, İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen basın toplantısı ile ilan edildi.

12.03.2013 - 09:02 | Ali Kuru

Türkiye Müzik Ödülleri adayları açıklandı
Facebook
Twitter
Google+
LinkedIn
+

19. yılına giren ‘Kral Müzik Ödülleri’, ‘Türkiye Müzik Ödülleri’ adını alarak devam ettiği serüveninde aday belirleme aşamasını tamamladı.

2012 yılı müzik çalışmalarının değerlendirmeye alındığı aday belirleme sürecinde; MÜYAP ve Nielsen verileri, halkın oyları ve uzman jürinin değerlendirmesi ışığında 11 Nisan’da gala gecesi düzenlenecek Türkiye Müzik Ödülleri’nde yarışacak adaylar belirlendi.

Adayların açıklandığı toplantı, Kral Grubu Genel Yayın Koordinatörü Mehmet Akbay, MÜYORBİR Başkanı Ahmet Koç, MÜYAP Başkan Yardımcısı Bülent Seyhan ve MSG Yönetim Kurulu Üyesi Feyyaz Kuruş’un katılımıyla yapıldı.

Türkiye Müzik Ödülleri adayları

Bu yıl ‘Müziğin Keyfi’ teması ile düzenlenecek olan Türkiye Müzik Ödülleri’nde adaylar şöyle sıralanıyor:

En iyi albüm:
Sıla, Mustafa Ceceli, Göksel, Ebru Gündeş ve Demet Akalın.

En iyi şarkı:
Göksel (Uzaktan), Emre Aydın (Soğuk Odalar), Rafet El Roman (Senden Sonra), Demet Akalın (Türkan), Mustafa Ceceli (Es).

En iyi kadın sanatçı:
Sıla, Göksel, Hande Yener, Demet Akalın, Funda Arar.

En iyi erkek sanatçı:
Murat Boz, Mustafa Ceceli, Murat Dalkılıç, Emre Aydın, Volkan Konak

En iyi grup:
Kolpa, Gripin, Seksendört, Manga, Mor ve Ötesi

En iyi klip:
Göksel (Yalnız Kuş), Aynur Aydın (Ayrılıklar Mevsimi), Demet Akalın (Türkan), Ziynet Sali (Herşey Gözel Olacak), Ceza (Türk Marşı).

En iyi proje:
Orhan Gencebay ile Bir Ömür, Ozan Çolakoğlu (01), Erdem Kınay (Proje), Manga (E-Akustik), Badem (Badem ve Konukları).

En iyi remix şarkı:
Erdem Kınay (Geri Dönüş Olsa-Murat Boz), Mustafa Ceceli (Es), Ozan Çolakoğlu (Hayat Öpücüğü-Murat Boz), Burak Yeter (Haberin Olsun–Bengü), Hüseyin Karadayı (Ayrılsak Ölürüz Biz).

En iyi çıkış yapan sanatçı:
Mehmet Erdem, Gönseli Deniz, İrem Derici, Gülden Mutlu ve Ece Seçkin.

En iyi özgün dizi müziği:
İşler Güçler (Star), Kuzey Güney (Kanal D), Muhteşe Yüzyıl (Star), Kayıp Şehir (Kanal D), Seksenler (TRT 1).

En iyi film müziği:
Evim Sensin, Fetih 1453, Çanakkale 1915, Zenne, Çakallarla Dans.

En iyi düet:
Emre Aydın & Gülden Mutlu (Soğuk Odalar), Burcu Güneş & Eflatun (Çıkmaz Sokaklar), Hande Yener & Seksendört (Rüya), Manga & Yıldız Tilbe (Hani Biz), Murat Dalkılıç & Z. Bastık (Lüzumsuz Savaş).

En iyi enstrümental albüm:
3 Dem (Geç), Bosphorus Lounge (Mercan Dede), Erkan Oğur (Dönmez Yol), Baki Duyarlar (Keman Jazz) ve Omar Faruk Tekbilek (The Meeting).

En iyi single:
Emre Aydın (Beni Biraz Böyle Hatırla), Soner Sarıkabadayı (İnsan Sevmez mi), Ozan Doğulu & Model (Dağılmak İstiyorum), Bora Duran (Sen de Gidersen), Fettah Can (Rüzgar Ektim).

Ayrıca, gala gecesinde aşağıdaki kategorilerde de ödüller verilecek:

Nielsen radyolarda en çok çalan şarkı
Nielsen radyolarda en çok çalan şarkıcı
MÜYAP fiziki satış ödülü
MÜYAP dijitalde en çok dinleme/indirme
Türk halk müziği özel ödülü
Türk sanat müziği özel ödülü
Onur ödülü
Albeni özel ödülü