Türk Telekom: Tüketiciler Birliği yanlış bilgilendiriyor

Geçtiğimiz hafta Tüketiciler Birliği Genel Başkan Yardımcısı ve Pendik Şube Başkanı Nazım Kaya’nın yaptığı açıklamalara Türk Telekom’dan yanıt geldi.

28.05.2007 - 18:06 | MediaCat

0
paylaşım
İlk paylaşan sen ol!
Facebook
Twitter
-Share on LinkedIn
+
Nedir?

Geçtiğimiz hafta Tüketiciler Birliği Genel Başkan Yardımcısı ve Pendik Şube Başkanı Nazım Kaya’nın yaptığı açıklamalara Türk Telekom’dan yanıt geldi. Türk Telekom, açıklamasında “Tüketiciler Birliği’nin 26 Mayıs 2007 tarihli basın açıklamasında yer alan “Görüşme ücretlerinin kontör bazında tahakkuk ettirilmesi nedeniyle tüketiciden yüzde 35 daha fazla bedel tahsil edildiği, haksız yere alınan bu bedellerin toplamının da, yıllık 3 milyar dolar olduğu” ifadesi dayanaksız ve gerçeğe aykırı olup, açıkça Türk Telekom’un ticari itibarını hedef almaktadır” dedi.

Tüketiciler Birliği Genel Başkan Yardımcısı ve Pendik Şube Başkanı Nazım Kaya’nın söz konusu açıklaması şöyleydi: ”Türk Telekom, ücretlendirmede hemen saniye hesabına geçmelidir. Türk Telekom sabit hat görüşmelerini kontör bazında ücretlendirmektedir. Bir kontör, altmış saniye görüşmeye tekabül etmektedir. Bu durumda tüketici, bir saniye dahi konuşsa, altmış saniye parası ödemekte, altmışbir saniye konuşan tüketici, iki kontör parası ödemektedir. Dolayısıyla, tüketici kullanmadığı hizmetin bedelini ödemek zorunda kalmaktadır. Görüşme ücretlerinin kontör bazında tahakkuk ettirilmesi nedeniyle tüketiciden yüzde otuzbeş daha fazla bedel tahsil edildiği, haksız yere alınan bu bedellerin toplamının da, yıllık üç milyar dolar olduğu uzmanlarca belirtilmektedir. Nitekim Telekomünikasyon Kurulu’nun, görüşme ücretlerinin süre bazında hesaplanmasına ilişkin yaklaşımı bulunmakta, ancak Türk Telekom tarafından kontör bazında ücretlendirme yapılmaya devam edilmektedir.”

Türk Telekom’un yaptığı basın açıklamasının tam metnine buradan
ulaşabilirsiniz.