Türk insanının ‘hobi’ profili açıklandı

Garanti Emeklilik, Türkiye’de ‘hobi’ konusunu masaya yatırdı. AC Nielsen tarafından...

29.05.2008 - 14:14 | MediaCat

0
paylaşım
İlk paylaşan sen ol!
Facebook
Twitter
-Share on LinkedIn
+
Nedir?

Garanti Emeklilik, Türkiye’de ‘hobi’ konusunu masaya yatırdı.

AC Nielsen tarafından yapılan araştırmaya göre, Türkiye’de aktif, düzenli ve üretkenlik gerektiren hobi konularıyla, bir kurum ve kişiden de destek alarak ilgilenenlerin oranı sadece yüzde 5.5. Garanti Emeklilik, müşterilerinin finansal geleceklerini garanti altına alırken, ‘Hobi Kulüpleri Projesi’ adıyla bir hobi sahibi olmaları ya da mevcut hobilerini geliştirmeleri için de kapsamlı bir proje geliştirdi.

Garanti Emeklilik’in ‘Hobi Kulüpleri Projesi’nin tanıtımı 29 Mayıs 2008 tarihinde İstanbul Doğuş OtoMotion’da gerçekleştirildi. Garanti Emeklilik, üyelerine özel sunmaya başladığı yeni hizmeti Hobi Kulüpleri Projesi ile sektöründe bir ilke imza atıyor.

Garanti Emeklilik ve Hayat Genel Müdürü Erhan Adalı’nın yanı sıra Hobi Kulüpleri Projesi’ne destek veren çeşitli kuruluş ve kulüplerin üst düzey yöneticilerinin de hazır bulunduğu toplantıda, uluslararası araştırma şirketi AC Nielsen tarafından Türkiye’de 14 ilde yürütülen “Hobiler Tutum ve Davranış Araştırması” sonuçları da açıklandı.

Türk insanının hobilere karşı tutumu ve hobi edinme alışkanlıklarının yanı sıra, sahip olduğu hobileri ve hobilere olan bağlılık düzeyini belirlemek amacıyla gerçekleştirilen araştırma, Türkiye’nin kentsel alanlarını temsil eden 14 ilde, toplam 868 kişiyle yapıldı.

Araştırma sonuçlarına göre;

•Türk insanının boş zamanlarında yaptığı aktivitelerin başında, arkadaş, aile, akrabalar ile ve evde zaman geçirmek gelmektedir.

•Türk insanın %78’i hobi sahibi olduğunu (bir özel ilgi alanı ya da spor ile ilgilenme) beyan etmektedir.

•Hobisi olan %78’lik gruptan sadece %36’sı hem bir spor alanı hem de bir özel ilgi alanına sahiptir.

•Türk insanının %45’i sahip olduğu özel ilgi alanı ile düzenli olarak ilgilenmektedir.

•Bulmaca çözmek ve seyahat etmek en sık belirtilen özel ilgi alanları arasındadır.

•Bulmaca ve seyahat hariç düzenli olarak özel ilgi alanları ile ilgilenen kişiler %37 oranındadır.

•Özel bir ilgi alanı olan insanlardan bir kişi/kurumdan destek alan veya bir kulübe üye olan kişi oranı ise %5.5 olarak belirlenmiştir.