Türk dizileri Dubai’de yarışacak

Ortadoğu ülkelerinde popüler olan Türk televizyon dizilerine ve bu dizilerde rol alan sanatçılara, Dubai'de düzenlenecek törenle 17 dalda "Sultan Ödülleri" verilecek...

12.04.2010 - 00:00 | MediaCat

0
paylaşım
İlk paylaşan sen ol!
Facebook
Twitter
-Share on LinkedIn
+
Nedir?

Ortadoğu ülkelerinde popüler olan Türk televizyon dizilerine ve bu dizilerde rol alan sanatçılara, Dubai’de düzenlenecek törenle 17 dalda "Sultan Ödülleri" verilecek. Ortadoğu ve Arap ülkelerinde gösterilen Türk dizileri, ABD’deki ünlü Emmy ödüllerinde olduğu gibi 17 değişik dalda ödül için yarışacak.

Adaylar arasında, Türkiye’de de gösterilen "Asmalı Konak", "Aliye" ve "Asi" gibi diziler de bulunuyor.

Dubai’de bulunan ve 1700 metrelik uzunluğuyla "dünyanın en uzun yatay binası" olarak bilinen Meydan otelinde 21 Mayıs’ta düzenlenecek "Meydan Sultan Awards 2010-Türk Dizi Film Ödülleri" törenine, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan Beşiktaş Kulübü Başkanı Yıldırım Demirören’in de katılmasının beklendiği bildirildi.

700 kişinin izleyeceği ödül töreni dolayısıyla, Türkiye’den çok sayıda dizi film yıldızı, manken, yönetmen ve gazeteci de Dubai’de ağırlanacak.

Geceye, Türk dizilerine büyük ilgi gösteren Ortadoğu ülkelerinin kraliyet ve emirlik ailelerinden de geniş katılım olacağı belirtiliyor. Gecenin sunuculuğunu, ünlü bir Türk dizi film yıldızının yapması planlanıyor. Ödüllere Kıvanç Tatlıtuğ, Songül Öden, Tuba Büyüküstün, Bülent İnal, Murat Yıldırım, Nurgül Yeşilçay gibi birçok sanatçının aday gösterilmesi bekleniyor.

Ödül töreninden önce yabancı film yapımcıları ve sektör profesyonelleriyle bir araya gelecek oyuncular hayranlarıyla da buluşacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Dış Ticaret Müsteşarlığının da desteklediği ödül projesinin, Dubai’de Kültür Bakanı ve Dubai Emiri’nin oğlu Şeyh Macid Bin Muhammed El Maktum, Meydan şirketinin başkanı Said Ettayer ve Meydan otelinin başkanı Abidin Nasraallah tarafından da desteklendiği belirtildi.

Türkiye ile Ortadoğu ülkeleri arasındaki siyasi ilişkilerin gelişmesiyle birlikte, Türk televizyon kanallarında yayımlanan çeşitli diziler, Cezayir, Mısır, Irak, Ürdün, Lübnan, Katar, Suriye, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri gibi 20’den fazla Arap ülkesinde beğeniyle izleniyor.

Arap ülkelerinde 2006’dan bu yana yayımlanan Türk dizilerine, bölüm başına 2 bin-10 bin dolar arasında para ödendiği kaydedildi.

cnnturk.com