Turhan Selçuk vefat etti

Ünlü karikatürist ve Cumhuriyet gazetesi çizeri Turhan Selçuk, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti...

11.03.2010 - 00:00 | MediaCat

0
paylaşım
İlk paylaşan sen ol!
Facebook
Twitter
-Share on LinkedIn
+
Nedir?

Ünlü karikatürist ve Cumhuriyet gazetesi çizeri Turhan Selçuk, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Abdülcanbaz karakterinin babası ve Karikatürcüler Derneği’nin kurucularından Cumhuriyet gazetesi çizeri Turhan Selçuk, geçtiğimiz pazartesi günü karın içindeki aort damarında genişleme teşhisiyle tedavi altına alındı ve stent takıldı.

Ancak, kanaması devam eden Selçuk hemen ameliyata alındı. Aort damarında yırtık olduğu tespit edilen Selçuk’un Yoğun Bakım Ünitesi’nde solunum makinesine bağlı olarak uyutuluyordu.

Selçuk’un sabah saatlerinde hayatını kaybettiği bildirildi.

TURHAN SELÇUK KİMDİR?

Turhan Selçuk (1922, Milas, Muğla) , Türk mizahının önde gelen isimlerinden olup Türkiye’de mizaha yön veren karikatüristlerden biridir. Türkiye’de Semih Balcıoğlu ve Ferit Öngören ile beraber Karikatürcüler Derneği’nin kurucularındandır. İlk olarak Akbaba’da çalışmaya başlamış, ondan sonra Aydede, Yön, Devrim Örneği gibi dergilerde ve Milliyet, Akşam gibi günlük gazetelerde çalışmıştır. Özellikle Abdülcanbaz tiplemesi çok ün kazanmıştır. Türkiye ve Avrupa’da birçok müzede karikatürleri sergilenmiştir. Gazeteci-yazar İlhan Selçuk’un kardeşidir.