Tüketiciler göz altında!

Retailing Institute, tüketicilerin ev dışındaki gıda ve içecek harcamalarını ölçmeye başladı.

20.09.2005 - 00:00 | MediaCat

0
paylaşım
İlk paylaşan sen ol!
Facebook
Twitter
-Share on LinkedIn
+
Nedir?

Retailing Institute 2004 başından bu yana ev dışı noktalarda tüketimi düzenli olarak izleyen “Yerinde Tüketim Paneli”ni kurdu. Şirket İstanbul, Ankara ve İzmir’de bulunan restoran, kafe, pastane, kahvehane, çay bahçesi, eğitim kantini, otel, büfe, birahane ve bar, gece kulübü gibi eğlence mekanlarından oluşan 2000’e yakın noktayı her ay düzenli olarak ziyaret ederek çeşitli ölçümler gerçekleştiriyor. Bu noktalardan alınan satış ve fiyat bilgisi ile pazardaki ürünlerin gelişimi de inceleniyor.
Retailing Institute ayrıca üç büyük ilin ev dışı tüketim noktalarının tamanını en doğru şekilde temsil edebilmek amacıyla Ocak-Mart 2005 tarihleri arasında “Tam Ölçekli Tespit Çalışması”’nı gerçekleştirdi. Bu çalışma ile İstanbul, Ankara ve İzmir’in tüm cadde, sokak ve mahalleleri birebir taranarak, yeme içme, eğlence ve konaklama mekanlarının en güncel listesi oluşturuldu.
Araştırma sonuçlarına göre 2005 yılının ilk 6 ayında ev dışı tüketim noktalarında yaklaşık 24 milyon litre alkolsüz içecek, 18 milyon litre alkollü içecek tüketilmiş. Alkollü içecekler kategorisinde bira miktar bazında %86’lık pay ile alkollü içeceklerin lideri durumunda.