Tüketiciler beyaz eşyada nelere odaklanıyor?

BSH CEO'su Klein: "Ev eşyalarının geleceğini Ar-ge ve sürdürülebilirlik belirleyecek."

25.10.2012 - 11:54 | MediaCat

0
paylaşım
İlk paylaşan sen ol!
Facebook
Twitter
-Share on LinkedIn
+
Nedir?

BSH Ev Aletleri tarafından İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Antalya, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Erzurum, Gaziantep, Konya, Kayseri, Manisa, Samsun ve Trabzon’da 1384 kişi ile yüz yüze görüşmeler sonucunda gerçekleştirilen tüketici trend araştırması sonuçlandı. İnterpromedya tarafından yapılan araştırma, Türkiye’de beyaz eşya kullanıcılarının profilinin ve alışkanlıklarının yanı sıra beyaz eşya satın almada önem verilen kriterler ve gelecekte beyaz eşyaların sahip olması istenen özellikler gibi birçok önemli bilgi ortaya koydu.

Araştırma sonuçlarına göre beyaz eşya satın alma kararında en fazla etkili olan kriter yüzde 66 oranla ‘kalite’ olurken, ikinci en önemli kriter yüzde 47’lik oranla ‘ürünün yenilikçi olması’ olarak gösteriliyor. Satın almaya önemli ölçüde etki eden bir diğer faktör ise yüzde 28,7’lik oranla enerji verimliliği olarak öne çıkıyor. Sıralama, fiyat (%27,5), servis kalitesi (%18,2), tasarım (%17,6) ve marka bilinirliği (%9,5) şeklinde devam ediyor.

Tüketici sosyal medyayı dinliyor

Araştırmanın ortaya çıkardığı bir diğer önemli sonuç ise tüketicilerin yüzde 46’sının internet ve sosyal medyada yer alan yorum, tavsiye ve şikâyetlere itibar ediyor olması. Araştırmaya katılanların yüzde 56’sı internet ve sosyal medyada yapılan tavsiye ve şikâyet yorumlarını dikkate almadığını belirtirken, yüzde 25,1’i daima incelediğini, yüzde 18.9’u ise bazen incelediğini belirtiyor.

Gelecekte beyaz eşyadan beklentiler

Araştırma kapsamında tüketicilere 10 yıl sonra ev eşyalarından beklentileri de soruldu. Araştırmaya katılanlar akıllı teknolojiyle geliştirilecek geleceğin beyaz eşyalarının kusursuz, eğlenceli ve renkli olmasını bekliyor. 10 yıl sonrasının beyaz eşyalarının ses algılama becerisi olması, uzaktan kontrol edilebilmesi, boyutları daha küçük olması, daha hızlı olması ve daha fazla enerji tasarrufu sağlaması isteniyor.

Norbert Klein: Ev eşyalarının geleceğini Ar-ge ve sürdürülebilirlik belirleyecek

BSH CEO’su Norbert Klein, tüketici trend araştırmasının sonuçları ile ilgili olarak, “Bu tür araştırmalar tüketicinin büyük bir hızla değişen algısını ve beklentilerini çok net şekilde ortaya koyuyor. Bu alanda yapılan tüm araştırmaların ortak noktası bize tüketicinin yeniliğe her zamankinden daha aç olduğunu göstermesi. Bilinç düzeyi her geçen gün daha da gelişen, satın alma sürecinde daha fazla kriteri sorgulayacak donanıma sahip bir tüketici profili doğdu ve gelişmeye devam ediyor. Günümüz tüketicisinin ihtiyaçlarını karşılamak üreticiler açısından için Ar-ge ve sürdürülebilirlik yatırımlarını artırmak kaçınılmaz bir durum. Geleceğin ev aletlerinin hem yaşam standartlarını artıran hem de çevreye saygılı özellikte geliştirilebilmesi önümüzdeki 10 yıl içinde rekabetin sınırlarını çizecek temel unsurlardır” dedi.