Türkiye’nin Aile Yapısı araştırmasının sonuçları açıklandı

TÜİK tarafından Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı işbirliğiyle 2016 yılında yürütülen Aile Yapısı Araştırması'nın sonuçları yayınlandı.

26.01.2017 - 13:56 | Cansu Karagül

Türkiye'nin Aile Yapısı araştırmasının sonuçları açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından “bireylerin aile ortamındaki yaşam biçimlerine ve aile hayatına ait değer yargılarına ilişkin bilgi derlenmesi” amacıyla gerçekleştirilen Aile Yapısı araştırmasının sonuçları yayınlandı. Aile içi ilişkiler, evlilik, çocuk, yaşlı ve aile sorunları konularında istatistikler içeren rapor, İstatistiki Bölge Birimleri Sınıflaması (İBBS) 1. Düzey* ve İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere üç büyük ili kapsıyor.

Hanedeki küçük çocukların bakımı –hâlâ– en çok annelere emanet

Araştırmaya dâhil olan hanelerin yüzde 86’sında hanedeki 0-5 yaş aralığındaki çocukların gündüz bakım işini anneler üstleniyor. Gündüz bakım işini anneden sonra yüzde 7,4 ile en fazla anneanne veya babaanne üstleniyor. Çocukların bakımında kreş veya anaokullarının oranı yüzde 2,8. Yine aynı işin bakıcı tarafından yerine getirilme oranı ise yüzde 1,5.

Ev işlerinin sorumluluğu bir kişinin üzerinde

Evin badana/boyası hariç hanedeki tüm ev işleri genellikle bir hanehalkı üyesi tarafından üstleniliyor. Bu ev işlerinin başında ise sırasıyla yüzde 98 ile sofranın kurulup kaldırılması, yüzde 97,8 ile akşamları çay servisi yapma ve yüzde 97,5 ile bulaşık yıkama geliyor.

Hanede ücretli olarak en fazla yaptırılan ev işleri ise sırasıyla yüzde 38,1 ile evin badana/boyası; yüzde 11,3 ile küçük bakım, onarım, tamir yapılması ve yüzde 4,7 ile evin haftalık/aylık temizliği.

Hanehalkları en fazla hafta sonu akşam yemeklerinde buluşuyor

Arşatırma sonuçlarına göre hanehalkları en fazla hafta sonunda ve akşam yemeğinde bir araya geliyor. Hanehalklarının akşam yemeğinde bir araya gelme oranı hafta içi yüzde 78,2, hafta sonu ise yüzde 83,1. Akşam yemeğinden sonra en fazla bir araya gelinen diğer zaman ise sabah kahvaltıları.

18 yaşından önce gerçekleşen ilk evliliklerin oranı yüzde 17,9

Araştırma kapsamında görüşülen bireylerin beyanlarına göre Türkiye’de ilk evliliklerin yüzde 37,5’i 20-24 yaş aralığında yapıldı. Bu yaş aralığından sonra ilk evliliklerin en fazla yüzde 21,2 ile 25-29 yaş aralığında ve yüzde 17,9 ile 18 yaşından önce gerçekleştiği görülüyor.

Erkek ve kadın için uygun görülen ilk evlenme yaşı

Türkiye'nin Aile Yapısı araştırmasının sonuçları açıklandı

Görücü usulü evlilik hâlâ çok yaygın

Araştırmada öne çıkan sonuçlardan biri de evli çiftlerin eş seçimlerini nasıl yaptıkları. Sonuçlara bakıldığında ülke genelinde ilk evliliklerin yüzde 47,8’inin görücü usulü ve kişinin kendi rızasıyla, yüzde 12,1’inin ise görücü usulü ve kişinin kendi görüşü sorulmadan aile kararıyla gerçekleştiği görülüyor. Eşini kendi kararı ve ailesinin rızasıyla seçenlerin oranı yüzde 30,2, kendi kararı ve ailesinin rızası dışında evlenenlerin oranı yüzde 2,5, kaçma/kaçırılma ile evlenenlerin oranı ise yüzde 7.

Hem resmî hem de din nikâhı olanların oranı yüzde 97,1

Araştırmada öne çıkan diğer bir sonuç ise dinî nikâhın yaygınlığı. Evliliklerinde gerçekleştirdikleri nikâh türüne göre bireylerin yüzde 97,1’inin hem resmî hem de din nikâh yaptığı görülüyor.

Eşlerin en büyük sorunu evle ilgili sorumluluklar

Eşler arasında en fazla sorun yaşanan konu yüzde 5,9 ile evle ilgili sorumluluklar. En fazla sorun yaşanan diğer konular sırasıyla, yüzde 5,4 ile ailece birlikte vakit geçirmeme ve yüzde 5,3 ile sigara alışkanlığı.

Sorumsuz ve ilgisiz davranma en önemli boşanma nedeni

Araştırma sonuçlarına göre en az bir kez boşanmış bireylerin boşanma nedenlerinin başında yüzde 50,9 ile sorumsuz ve ilgisiz davranma geliyor. Bunu yüzde 30,2 ile evin ekonomik olarak geçimini sağlayamama ve yüzde 24,3 ile eşlerin ailelerine karşı saygısız davranması sorunları izliyor.

Cinsiyete göre en önemli boşanma nedenleri

Türkiye'nin Aile Yapısı araştırmasının sonuçları açıklandı

*TR1 İstanbul: İstanbul
TR2 Batı Marmara: Tekirdağ, Edirne, Kırklareli, Balıkesir, Çanakkale
TR3 Ege: İzmir, Aydın, Denizli, Muğla, Manisa, Afyonkarahisar, Kütahya, Uşak
TR4 Doğu Marmara: Bursa, Eskişehir, Bilecik, Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu, Yalova
TR5 Batı Anadolu: Ankara, Konya, Karaman
TR6 Akdeniz: Antalya, Isparta, Burdur, Adana, Mersin, Hatay, Kahramanmaraş, Osmaniye
TR7 Orta Anadolu: Kırıkkale, Aksaray, Niğde, Nevşehir, Kırşehir, Kayseri, Sivas, Yozgat
TR8 Batı Karadeniz: Zonguldak, Karabük, Bartın, Kastamonu, Çankırı, Sinop, Samsun, Tokat, Çorum, Amasya
TR9 Doğu Karadeniz: Trabzon, Ordu, Giresun, Rize, Artvin, Gümüşhane
TRA Kuzeydoğu Anadolu: Erzurum, Erzincan, Bayburt, Ağrı, Kars, Iğdır, Ardahan
TRB Ortadoğu Anadolu: Malatya, Elazığ, Bingöl, Tunceli, Van, Muş, Bitlis, Hakkari
TRC Güneydoğu Anadolu: Gaziantep, Adıyaman, Kilis, Şanlıurfa, Diyarbakır, Mardin, Batman, Şırnak, Siirt

Kaynak: TÜİK