TRT yeniden RTÜK’ün denetimine giriyor

Radyo Televizyon Üst Kurulu'nun (RTÜK) denetiminden çıkan TRT, hükümet tarafından hazırlanan yeni RTÜK Kanun Taslağı ile yeniden denetime girmeye hazırlanıyor...

31.12.2007 - 09:28 | MediaCat

0
paylaşım
İlk paylaşan sen ol!
Facebook
Twitter
-Share on LinkedIn
+
Nedir?

Radyo Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) denetiminden çıkan TRT, hükümet tarafından hazırlanan yeni RTÜK Kanun Taslağı ile yeniden denetime girmeye hazırlanıyor. Yeni kanun taslağına göre, RTÜK’ün TRT’ye keseceği kapatma cezası, TRT’nin yönetim kadrosunun istifa etmesini gerektiriyor.

RTÜK, kuruluşundan 2002 yılına kadar özel kanalları olduğu gibi devlet kanalı TRT’yi de denetledi. Yücel Yener’in TRT genel müdürlüğü görevini yürüttüğü sırada, RTÜK ve bu kurum arasında ‘Salkım Hanım’ın Taneleri’ isimli film dolayısıyla 2002’de sorun yaşanmıştı. Filmde Ermeni propagandası yapıldığı gerekçesiyle RTÜK, kuruluşa 1 günlük kapatma cezası verecekti. Ancak mevcut kanuna göre 1 günlük kapatma cezasının TRT’nin yönetim kadrosunun istifasını gerektirmesi tartışmalara sebep olmuştu. Dönemin RTÜK üyeleri yaptıkları toplantıda, söz konusu filmin ceza vermeyi gerektirmediği sonucuna varmıştı. Daha sonra TRT Genel Müdürü Yücel Yener, kanunda 57. hükümet döneminde yapılan değişiklikle başında bulunduğu kurumu RTÜK’ün denetiminden çıkartmıştı.

Kaynak: Zaman