TRT 8 dilde yayın yapacak

Geçen dönem farklı dil ve lehçelerde yayına başlayarak ilke imza atan TRT, şimdi de

07.01.2008 - 09:40 | MediaCat

0
paylaşım
İlk paylaşan sen ol!
Facebook
Twitter
-Share on LinkedIn
+
Nedir?

TRT Genel Müdürlüğü’ne İbrahim Şahin’in atanmasının ardından kurum, yayıncılık alanında atağa kalkıyor. Geçen dönem farklı dil ve lehçelerde yayına başlayarak ilke imza atan TRT, şimdi de 8 farklı dilde yayın gerçekleştirmek için düğmeye bastı.

Yayınların haber ağırlıklı olması ancak haberin yanı sıra, şarkı, film, dizi gibi ilgi çekici programlara da yer verilmesi planlanıyor. Bu arada TRT, önümüzdeki dönemde özel televizyonlarla sıkı bir rekabet içine girmeye de hazırlanıyor.

Kurum, TRT INT’i etkili haber kanalı olarak yapılandırmayı, ardından spor, çocuk ve finans kanallarını hayata geçirmeyi amaçlıyor.

TRT Genel Müdürü Şahin’in, uzmanların çalışmasını istediği Ermenice yayın konusunda ise Devlet Bakanı Mehmet Aydın da yeşil ışık yaktı. Aydın, dün CNN Türk’e verdiği röportajda, Ermenice yayın için, “Neden olmasın?” dedi. Ermenistan’ın Türkiye’nin komşusu olduğunu, iki ülke arasındaki diplomatik ve siyasi sorunlara karşın Türkiye’ye ilgi duyulduğunu savunan TRT yöneticileri de, “Ermenice yayın yapılması bizim açımızdan bir kompleks meselesi değil. Özellikle 1915 Olayları ile ilgili tarihi çarpıtan, tek yanlı propagandalar karşısında, Ermeni diasporasına karşı kendi tezlerimizi daha iyi anlatabiliriz. İki ülke halkının ortak tarihi birikimini ön plana çıkararak, yakınlaşmasını sağlayabiliriz” yorumunu yaptı.

Kaynak: Sabah