Televizyon reklam oranları artıyor

WARC; Avustralya, Çin, Fransa, Almanya, Hindistan ve İngiltere gibi ülkeleri kapsayan...

25.10.2010 - 00:00 | MediaCat

Facebook
Twitter
Google+
LinkedIn
+

WARC; Avustralya, Çin, Fransa, Almanya, Hindistan ve İngiltere gibi ülkeleri kapsayan Global Medya Enflasyonu Benchmarks Araştırmasını yayınladı.

Bu sene birçok büyük pazarda, şartlar Amerikalı yayımcılar için oldukça zorlayıcı olsa da, televizyon reklam oranları artacak gibi görünüyor.

Amerika’da 30 saniyelik bir televizyon reklamının fiyatının 2010 yılında yüzde 3.5 oranında azalacağı tahmin edilmişti. CBS’in üst düzey yöneticisi Leslie Moonve, konuyla ilgili olarak, “Bu yıl, oldukça yoğun bir talep vardı ve fiyatlar da tatmin ediciydi. Bu yılın başında oranlarımızı artırabildiğimizden dolayı büyük mutluluk duyuyoruz ve yayın ağı gelirlerimizi artırmaya devam ediyoruz.” dedi.

Aynı ay içerisinde, Walt Disney Mali İşler Müdürü Jay Rasulo, zor geçen bir dönemden sonra “ABC kanalında, israf edilen fiyat yüzde 33 seviyelerini geçti. Bu yüzden yılın son çeyreğinde, ABC kanalının israfı neredeyse yüzde 20 civarlarına yükseliyor” dedi.

Araştırmaya göre, tam sayfa renkli bir gazete reklamının, 30 saniyelik bir radyo reklamının veya standart bir billboard’ın internetteki büyük başlıkları en fazla yüzde 1 oranında geride bırakacağı tahmin ediliyor.

Araştırmadan önemli başlıklar şöyle;
Çin’den önemli artış haberleri gelecek. TV yüzde 31.5 oranına tırmanıyor, bu da ticari reklamların sıklığının ve uzunluğunun sıkı bir denetimden geçerek düzenlenmesiyle gerçekleşti.

Radyoda ve diğer alanlarda yüzde 17’yi geçen seviyelerde yükselişler olabilir, basın bu durumdan kazanç elde edebilir fakat sinema yıllarca aynı seviyede kalabilir. Online katılımda yüzde 27.5 ‘lik bir artış, artan nüfus ve dijital okur yazarlık, ülkenin 420 milyonluk web nüfusuna ulaşmak için marka sahipleri arasında artan istek sayesinde sağlandı.

– Çin’de gelecek sene hem TV’de hem de netteki artış oranları yavaşlasa da, tekrardan bu oranlar Yüzde 15 – yüzde 20 seviyelerine çıkacaktır.
– Çin’in önde gelen yeni medya şirketi Tencent ve anlık mesajlaşma platformu operatörü QQ, reklam satışlarında yılın son çeyreğinden bu yana yüzde 54.5‘lik bir artışın olduğunu bildirdi.
– Hindistan’da bütün medyanın değerlendirme döneminde artış beklenmesine rağmen 2010 ve 2011’de net ve diğer alanlarda bir değişiklik gözlemlenmedi.
– Batı Avrupa’da televizyon aynı şekilde sabit kalarak Fransa, Almanya, İtalya, İspanya ve İngiltere’de elde edilen artışlara tanıklık etti.
– Fransa ve Almanya 2011 yılında vergilerin yeniden artışından önce 2010 yılında web alanında azalış gözlemlenen ülkeler oldu.

medyaloji.net