Telekom’un yüzde 15’i halka açılacak

Türk Telekom’un Hazine’ye ait yüzde 15 hissesi 2008 yılı sonuna kadar

26.12.2007 - 10:59 | MediaCat

0
paylaşım
İlk paylaşan sen ol!
Facebook
Twitter
-Share on LinkedIn
+
Nedir?

Türk Telekom’un Hazine’ye ait yüzde 15 hissesi 2008 yılı sonuna kadar halka arz edilecek. Halka arzda yüzde 3 oranındaki hisse, Telekom ve PTT çalışanları ile küçük tasarruf sahiplerine ayrılacak.

Türk Telekom, Hazine mülkiyetindeki hisselerin yüzde 15’inin halka arz yoluyla satışına ilişkin Bakanlar Kurulu kararı, Resmi Gazetenin bugünkü sayısında yayımlandı. Buna göre, yüzde 15 oranındaki Türk Telekom hissesinin satış yöntemi ile özelleştirilmesi ve satışın halka arz suretiyle gerçekleştirilmesi kararlaştırıldı. Halka arz işlemi, 31 Aralık 2008 tarihine kadar tamamlanacak.

Halka arz işleminde yurtiçi veya yurtdışı sermaye piyasalarında satış ile buna ilişkin zamanlamanın piyasa koşullarına göre tespiti ve ek satış hakkının kullanılabilmesi hususları, Türk Telekom İhale Komisyonu’nca belirlenecek.


Yüzde 3’ü çalışanlara ve küçük tasarruf sahiplerine…

Ayrıca Telgraf ve Telefon Kanunu uyarınca, Türk Telekom hisselerinin satışında Türk Telekom ve T.C. Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü çalışanları ile küçük tasarruf sahiplerine ayrılması öngörülen yüzde 5 oranındaki pay ile ilgili olarak, söz konusu Türk Telekom hisselerinin yüzde 3’ü, çalışanlara ve küçük tasarruf sahiplerine ayrılacak. Türk Telekom İhale Komisyonu tarafından belirlenecek halka arzı özendirici her türlü imkan kullanılacak.

Türk Telekom’un yüzde 55 hissesinin özelleştirilmesi amacıyla 1 Temmuz 2005 yapılan müşterek pazarlık görüşmelerinde en yüksek teklifi, 6 milyar 550 milyon dolar ile Oger Telecom vermişti. Ardından 14 Kasım 2005 tarihinde imzalanan Hisse Devir Anlaşması ile Türk Telekom, Oger Telecom’a devredilmişti.

Kaynak: Ntvmsnbc