Tekel Sigara’da pazarlıklar yapılıyor

Tekel Sigara'nın üçüncü ihalesine teklif getiren dört grupla bire bir pazarlık görüşmelerine

22.02.2008 - 15:55 | MediaCat

0
paylaşım
İlk paylaşan sen ol!
Facebook
Twitter
-Share on LinkedIn
+
Nedir?

Tekel Sigara’nın üçüncü ihalesine teklif getiren dört grupla bire bir pazarlık görüşmelerine geçildi. Fiyat ihale öncesi istenen düzeye gelirse, açık artırma bugün yapılabilecek. Ancak, bire bir pazarlık görüşmelerinin devamına ihtiyaç duyulursa, önümüzdeki hafta pazartesi ya da salı günü ihale tamamlanacak.

Tekel’in içki bölümünü satın alan konsorsiyumda yer alan Limak, ünlü yatırım fonu Morgan Stanley’in Türkiye bölümü PI Turkey ile teklif verdi. Strand Investment’ın ise yüzde 85’i İngiltere merkezli yatırım fonu Cinven’e ait. Kalan yüzde 15’lik hisse ise bir grup Türk girişimcinin kontrolünde. Üçüncü teklif sahibi ilk ihaleye de teklif veren İngiliz British American Tobacco (BAT) şirketi oldu. Doğan Grubu Toptan Satıcılar Birliği ve Citi Venture ile konsorsiyum kurarak ihaleye teklif verdi. Bu dört grupla yapılan pazarlık görüşmelerinden sonra ihalenin yönteminin ne olacağı ise henüz kesinleşmedi. Sonuçta tekliflerin elemesiz turlarla açık artırmaya bırakılabileceği de belirtiliyor.

Financial Times: Fiyat 1-1.5 milyar dolar

Financial Times gazetesi, analistlerin, üçüncü kez satışa çıkarılan Tekel’in sigara fabrikaları için 1-1.5 milyar dolar değer biçtiğini yazdı. Hükümet, bundan önce Tekel sigara fabrikalarını iki kez satmaya çalışmış, ancak ilk ihalede gelen teklifler yetersiz bulunmuş, ikinci ihaleye ise katılım olmamıştı.

Kaynak: Radikal