Tekel ihalesinde süre uzatımı istendi

Tekel Sigara ile ilgilenen yatırımcılardan bazıları açılan ihalede süre uzatım

08.01.2008 - 09:10 | MediaCat

0
paylaşım
İlk paylaşan sen ol!
Facebook
Twitter
-Share on LinkedIn
+
Nedir?

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nca satışa çıkarılan ve son teklif verme tarihi 25 Ocak olarak belirlenen Tekel Sigara ile ilgilenen yatırımcılardan bazıları açılan ihalede süre uzatım talebinde bulundu.

Reuters’a bilgi veren bir yatırımcı, “Oldukça radikal sayılabilecek olan ve TBMM’de kabul edilen Tütün Mamullerinin Zararlarının Önlenmesine Dair Kanun, önümüzdeki dönemde sigaradan alınabilecek Özel Tüketim Vergisi konularının yanı sıra bazı hazırlıklımızı tamamlamak için ihalede son teklif verme tarihinin uzatılması talebinde bulunduk” dedi. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın (ÖİB) ise henüz süre uzatımı için gelen talepler konusunda karar vermediği bildirildi.

ÖİB Tekel Sigara İşletmesi’ni geçen yıl 26 Ekim’de satışa çıkarmış ve son teklif verme tarihi 25 Ocak 2008 olarak belirlemişti.

Tekel Sigara’nın varlıklar hakkında hazırlanan “İhale Şartnamesi ve Tanıtım Dokümanı” 9 Kasım 2007’den itibaren ÖİB’den alınabiliyor. Bugüne kadar birçok yatırımcının da şartname satın aldığı belirtiliyor.

Tekel Sigara ile ilgilenenler arasında British American Tobacco, Japan Tobacco, Doğan Holding-Citi Venture Capital International, Tekel Toptan Satıcıları Derneği’nin 21 üyesi tarafından kurulan Sigara Üretim ve Pazarlama A.Ş (SÜPAŞ)-Raymond James, bir grup profesyonel Türk girişimciyle birlikte Avrupa’nın önde gelen yatırım fonu Cinven’in yanı sıra Rusya ve İngiltere’den yatırımcı şirket ve fonlar da yer alıyor.

Kaynak: Ntvmsnbc