Sosyal TV’den Ulan İstanbul’a veda

Kimola 23 – 29 Mart tarihleri arasındaki Twitter verilerini inceledi.

31.03.2015 - 15:48 | MediaCat

0
paylaşım
İlk paylaşan sen ol!
Facebook
Twitter
-Share on LinkedIn
+
Nedir?

Sosyal TV’nin sevilen ve Kanal D’nin başarılı yaz dizilerinden Ulan İstanbul bu hafta izleyicilere veda etti. Ben Bilmem Eşim Bilir ise ünlülerin yarıştığı özel bölümü ile Pazartesi günü Beş Kardeş’ten boşalan yeri aldı. Show TV’nin yeni dizisi Beyaz Yalan ise Pazartesi gecesi yarışında ekranlara merhaba derken, Survivor All Star haftayı birinci sırada tamamladı ve eleme gecesi yarışmanın bu hafta öne çıkan bölümlerinden biri oldu.

Haftalık İlk 5

Ulan İstanbul’a Veda
Kanal D’nin efsane kategorisinde yerini alan dizilerinden Ulan İstanbul yaz dizisi olarak başladığı ekran hayatına bu haftaki son bölümü ile veda etti. Kanal D’nin 34. Bölüm itibari ile dijital platforma taşıyarak bir ilke imza attığı dizi 39. Bölümü ile ekranlara veda etti. Sosyal TV izleyicilerinin vedalarını sunduğu bu son bölümde dizinin Türk televizyonlarına katkısı ve insanların hayatlarında yarattığı değişiklik paylaşımların ana konularını oluşturdu. Gece boyunca izleyiciler tarafından “#Ulanİstanbul son kez yayındaydı. Sayesinde hayatıma kattığım herkese, her şeye teşekkür ederim. Uğur’lar olsun Hayati”, “Ne yani biz bir daha yeni düet heyecanı yaşayamayacak mıyız?” ve “Bu final haberleri de bize yapılmış bir tezgâh olsa sonunda sezon finali yazısını görsek olmaz mı” şeklinde yorumlar paylaşılırken #ulanistanbul, #karyar, #dyapım, #herzerrenekadarözlicezulanistanbul, #derya, #yarenkarlos, #yarkar, #ferdi ve #bugüngünlerdenulanistanbul gecenin en çok kullanılan etiketleri oldu.

Bu hafta Sosyal TV’de politika: Tarafsız Bölge ve 5N1K
Bu hafta sosyal TV izleyicilerinin gündeminde politika da vardı. Pazartesi günü CNN Türk’te yayınlanan Tarafsız Bölge’ye HDP Eş Genel Başkan Yardımcımız Meral Danış Beştaş ve Abdülkadir Selvi konuk oldu. Ankara Büyük Şehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in de programa katılması beklenirken son anda iptal etmesi ve CNN Türk’ün “Bülent Arınç’ın açıklamaları sonrasında Melih Gökçek, Tarafsız Bölge yayınına katılmayacağını açıkladı.” Tweeti izleyiciler arasında çok konuşuldu. Gökçek’in yayını iptal etmesi üzerine izleyiciler “Melih Gökçek Tarafsız Bölge yayını iptal etti! Neden korktun Melih Gökçek. Sorulardan mı korktun?” ve “Melih Gökçek CNN Türk’te bu akşam yayınlanacak Tarafsız Bölge programına katılmaktan vazgeçti. Korktun mu?” şeklinde yorumlar paylaşırken, Abdulkadir Selvi hakkında da “Abdülkadir Selvi izliyorum Gözlerim kapalı …”, “Tarafsız Bölge başlayalı 15 dakika oldu ve Selvi kimsenin sözünü kesmedi. Durumunu düşünün!” ve “Bir saattir Tarafsız Bölge var. Stüdyoda Abdülkadir Selvi var. Ve kimsenin sözünü kesip, bağırmıyor! AKP daha meşru idi cümlesine rağmen!” şeklinde paylaşımlar yaptı.

Perşembe gecesi 5N1K’da Cüneyt Özdemir’in konuğu Kemal Kılıçdaroğlu oldu. 5N1K’yı geç yayın saatine rağmen Sosyal TV’de yedinci sıraya taşıyan konuk, izleyiciler tarafından da sıkça konuşuldu. “Kemal Kılıçdaroğlu gayet mantıklı konuşuyor. Doğru söyleyen insan her soruya kolaylıkla cevap verebilir, veriyor”, “Kılıçdaroğlu 5N1K’da HDP’nin barajı geçmesini istediğini belirtti. Konu Vatan Partisi olunca ‘oylar bölünüyor’ yaygarası yapanlara selamlar.” ve “Genel Başkan Kılıçdaroğlu yine üslubu ile büyülüyor… Sakinlik efendilik tarz duruş” şeklindeki yorumların ve paylaşımların ağırlıkta olduğu programda, Kılıçdaroğlu’nun anlattıklarının gerçekçiliğini ve %35 oy alamazsa istifa edeceği ile ilgili açıklamasını sorgulayanlar ve eleştiren Sosyal TV izleyicileri de oldu.

Beyaz Yalan
Show TV’nin yeni dizisi Beyaz Yalan bu hafta Pazartesi günü yarışına katılarak ekranlardaki yerini aldı. İlk yayın gününü Sosyal TV’de beşinci sırada kapatan dizi genelde çekimler ve ekip ile ilgili olumlu yorumlar alırken, başrol oyuncusu Deniz Baysal’ın deneyimi izleyiciler arasında tartışılan konulardan biri oldu. Dizi Pazartesi günü 2.515 izleyiciden toplamda 5.565 tweet aldı ve yayılımda 10,1 milyon kez izleyicilerin Twitter akışında yer aldı. Beyaz Yalan zirve anını 20:20’de dakikada 47 tweet ile yaşadı.

*Bu analiz, özel bir filtreleme metodolojisi kullanılarak Kimola Analytics tarafından 23 – 29 Mart 2015 arasında toplanan Twitter verileri üzerinden oluşturulmuştur. Analiz içinde geçen kullanıcı paylaşımları gerçek olup, Kimola ve çalışanlarının kişisel görüşlerini yansıtma