Sony – HP işbirliği

HP ve Sony Pictures'ın yaptığı nnlaşma kapsamında...

29.02.2008 - 11:30 | MediaCat

0
paylaşım
İlk paylaşan sen ol!
Facebook
Twitter
-Share on LinkedIn
+
Nedir?

HP ve Sony Pictures, evde film izleyenlere daha fazla DVD seçeneği sunma amacı taşıyan bir anlaşma yaptılar. Anlaşma kapsamında Sony’nin zengin arşivinden seçilmiş videolar, HP’nin siparişle DVD üretim hizmeti aracılığıyla basılıp dağıtılmak üzere lisanslanacak. Böylece Sony’nin kataloğunda yer alan daha çok film, HP’nin siparişle basıp gönderdiği disklerle daha büyük bir izleyici kitlesine ulaşacak.

Bu anlaşmayla Sony, HP’nin hizmetinden yararlanarak ev videolarını kullanıma sunan ilk büyük Hollywood stüdyosu oluyor.

Sony Pictures Home Entertainment (SPHE) Başkanı David Bishop, HP’nin siparişle üretim hizmetinin kendilerine arşivlerindeki seçme yapıtları ve ‘niş’ videoları evlere ulaştırma olanağı verdiğini söylüyor ve ekliyor: “Bu videolar için büyük bir tüketici talebi olduğunu biliyoruz. HP ile çalışarak, geniş video arşivimizi değerlendirme fırsatı bulabilir ve bayilerin önemli bir envanter yatırımı yapmadan, tüketicilere daha fazla Sony Pictures video seçeneği sunmasını sağlayabiliriz.”

Söz konusu anlaşmayla lisanslanacak SPHE videolarının listesi henüz kesinleşmedi.

HP’nin siparişe göre DVD üretim hizmeti

HP’nin siparişle üretim hizmeti, herhangi bir filmin, TV şovunun ya da diğer videoların DVD’sini oluşturmak için sunulan bir hizmet. İlk etapta hedeflenen DVD içerikleri ise şöyle:

• Daha önce DVD’de hiç sunulmamış olan klasik ve daha eski TV şovları

• Yabancı filmler

• Din, eğitim, yaşam tarzı, sağlık, yiyecek ve spor gibi özel alanlardaki yapımlar

• Uzmanlık alanına özel kablo TV programları
• Bağımsız filmler

• Belli coğrafi bölgelerde ya da tüketici kesimlerinde popüler olan, çok yeni yayınlanmış TV şovları ve spor olayları

Stüdyolar ve video ticareti yapanlar açısından HP hizmeti, arz talep dengesi sorunlarını ortadan kaldırabiliyor; ayrıca, envanter, paketleme ve geri dönüş maliyetlerini azaltıyor.

HP hizmeti, HP Digital Content Services (Dijital İçerik Hizmetleri) kapsamında sunuluyor. HP Digital Content Services, dijital yüklemeler, geleneksel paketli DVD’ler ve HD DVD, Blu-ray diskler gibi yeni ortaya çıkmakta olan video formatları dahil, farklı biçimlerde video içeriği isteyen müşterilerin taleplerini karşılamaya yardımcı oluyor.

HP Türkiye Görüntüleme ve Baskı Grubu Pazarlama Müdürü Gökhan Erdoğan, konu hakkında şunları söylüyor: “HP’nin Sony ile anlaşması, eğlence sektöründe önemli bir adıma işaret ediyor. Birlikte, müşterilere daha fazla seçenek, daha geniş içerik sağlıyoruz. Böylece, yaratılan içerik miktarı ile esas olarak yayınlanan ve tüketime sunulan içerik miktarı arasındaki uçurum hızla kapanıyor.”