Şölen Çikolata Wal-Mart’ta

Gaziantepli çikolata üreticisi Şölen Çikolata, dünyanın en büyük perakende zinciri

24.12.2007 - 11:30 | MediaCat

0
paylaşım
İlk paylaşan sen ol!
Facebook
Twitter
-Share on LinkedIn
+
Nedir?

Gaziantepli çikolata üreticisi Şölen Çikolata, dünyanın en büyük perakende zinciri Wal-Mart mağazalarına girdi.

95’e yakın ülkeye ihracat yapan Şölen Çikolata, 2007 yılının ikinci yarısında ürünlerini satmaya başladığı Wal-Mart Brezilya mağazalarında büyük başarı sağladı. Kuzey Amerika’daki bütün Wal-Mart mağazalarına girecek olan Şölen Çikolata, Wal-Mart mağazalarındaki satışlarından 100 milyon dolar ciro hedefliyor.

Şölen Çikolata Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Çoban, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Avrupa’nın en büyük çikolata üreticileri arasındaki Şölen’in, başta çikolata olmak üzere gofret, sakız, bisküvi ürettiğini ve 200’ü aşkın ürün çeşitleri olduğunu belirtti.

2007’yi “iyi” geçirdiklerini ifade eden Çoban, YTL’nin çok değerli olmasına rağmen ihracat açısından kazançlı bir yıl olduğunu vurguladı. Çoban, 2007 ihracat hedeflerini 87 milyon dolar koyduklarını ve hedeflerini aştıklarını ifade ederek, şunları söyledi:
“Bu yıl ihracatta ciromuzu artırdık, 100 milyon doları aştık. Yıl sonu itibariyle toplamda 220 milyon YTL ciroya ulaşacağız. Geçen yıl toplam ciromuz 172 milyon YTL idi. Hem ihracatta hem yurt içinde yüzde 25’ten fazla büyüdük. Hedefimiz daha yukarıydı; ama kurlar o kadar düştü ki ihracatımız ancak o kadar arttı.”


‘Yunanistan ve Vietnam’a girdik’

Üretimlerinin büyük bölümünü 95’e yakın ülkeye ihraç ettiklerine işaret eden Çoban, bu yıl Yunanistan, Suriye ve Vietnam’a ilk kez girdiklerini söyledi.

Çoban, komşu ülkelerin hem tüketici profilinin hem de damak tadının benzer olduğunu dile getirerek, “Geçmişte kapıların kapalı olması bizim için sıkıntıydı. İki adım ötemizdeki Suriye ve Yunanistan’a girmemiz bizleri memnun etti. Yeni girdiğimiz pazarlarda satışlarımızdan memnunuz” diye konuştu.

YTL’nin çok değerli olmasından dolayı yoksul ülkelerden çıkma durumları olduğunu belirten Çoban, “Çünkü bu fiyatlarla rekabet etme şansımız kalmıyor, o ülkelerde küçülüyoruz. Mesela Afrika ülkelerine ürün göndermiyoruz. Onlar talebi azalttıkça senin gitme iştahın kalmıyor” değerlendirmesinde bulundu.

Çoban, AB pazarlarında büyüdükleri için Şölen’in cirosunun arttığının altını çizdi.


‘Hedefimiz, bütün Wal-Mart’lar‘

Yeni pazarları Güney Amerika’da hedef büyüttüklerine, dünyanın en büyük perakendecisi Wal-Mart’ın Brezilya mağazalarına girdiklerine dikkat çeken Çoban, şöyle devam etti:
“Bu yılın ikinci yarısında Wal-Mart’lara girdik. Fevkalade bir sonuç gördük. Orada deneme amaçlı da olsa çok kısa zamanda 1,5 milyon dolarlık ciroya ulaştık. 2008 yılı için Brezilya’da aynı sayıdaki markette 2,5 milyon dolarlık ciro hedefimiz var. 2009 yılında da Kuzey Amerika’daki bütün Wal-Mart’lara gireceğiz. Şu anda Brezilya’da 60 kadar Wal-Mart mağazasında Şölen ürünleri satılıyor. Kuzey Amerika’da ise 1000’den fazla mağazalar zinciri var.

Arjantin ve Meksika da yakın zamanda açılacak; Şölen ürünlerini Wal-Mart raflarında yıl başından sonra göreceğiz. Güney ve Kuzey Amerika potansiyeli çok yüksek bir pazar. Tüketici de Şölen ürünlerine sıcak bir ilgi gösteriyor. Şu an Şölen’in ihracatı 100 milyon dolar; bu yapılanmayı tam dört dörtlük yaparsak 100 milyon doları yalnızca oradan alabiliriz.”

Çoban, “Wal-Mart zincirinde Şölen markasını görmek gurur verici. Raflarda İtalya, Belçika, İspanya firmalarının ürünleri Şölen’in altında yer alıyor.” diye konuştu.


‘Dünyanın ilk tasarım çikolatasını üreteceğiz‘

Yurt dışında Loblaw, ED, Leader Price, Leclerc, Tesco ve Carrefour gibi uluslararası perakende zincir mağazalarında da yer aldıklarını anlatan Çoban, diğer önemli perakende gruplarının da Şölen ürünlerini satmak istediğini kaydetti.

Çoban, altyapı yatırımlarına, kaliteli hizmete ve müşteri memnuniyetine önem verdiklerini vurgulayarak, şöyle dedi:
“Dünya markası olacağız. Girdiğimiz tüm pazarlarda markalaşma çalışmalarımız devam ediyor. Turquality projesi kapsamına alınan 33 firmadan birisiyiz. Devletin de elini bu taşın altına sokması büyük bir destek. Bütün komşu ülkelerde varız ve buralarda da pazarlama aktiviteleri yapılacak.”

Tasarıma önem verdiklerini dile getiren Çoban, dünyaca ünlü tasarımcı Karim Rashid ile tasarım çikolata projesi başlattıklarını, Rashid’in 4 farklı tasarım hazırladığını, dünyanın ilk tasarım çikolatasını üreteceklerini bildirdi.
Çoban, 2008 yılında yüzde 30-35 büyümeyi hedeflediklerini sözlerine ekledi.

Kaynak: Hürriyet