Sigara yasağına Philip Morris Sabancı tepkisi

Bazı açık alanlarda ve kapalı mekanların büyük bir bölümünde sigara içme yasağı getirmeye hazırlanan hükümete ilk tepki

09.11.2007 - 14:07 | MediaCat

Facebook
Twitter
Google+
LinkedIn
+

Bazı açık alanlarda ve kapalı mekanların büyük bir bölümünde sigara içme yasağı getirmeye hazırlanan hükümete ilk tepki sigara üreticisi firmalardan geldi.

Meclis gündeminde bulunan Tütün Mamullerinin Zararlarının Önlenmesine İlişkin Kanun Değişikliği için firmalar devreye girdi. Yasakları sert bulan firmalar, yasa değişiklik tasarısında kendi görüşlerinin de dikkat alınmasını talep etti. Milletvekillerine ve komisyon üyelerine 5 sayfalık bir yazı gönderen Philip Morris Sabancı firması, sigara içme yasağının genişletilmesine karşı olduklarını açıkladı.


Anayasa’ya aykırı

Philip Morris Sabancı, “Sigara şirketleri tarafından ticari ortaklarına sağlanan promosyon ve teşviklere getirilecek olan yasakların, Danıştay kararında değinildiği üzere Anayasaya aykırılık teşkil edeceği düşünülmektedir. Bu çerçevede bayilere verilen teşviklere yönelik düzenleme söz konusu madde kapsamı dışına alınmalıdır” görüşünü dile getirdi.

PM Sabancı’nın kanun değişikliğiyle ilgili milletvekillerine gönderdiği metinde şu istekler yer aldı:


Ürün teşhiri düzenlensin

“Küçük mekana sahip perakende satış noktalarında, raf üniteleri veya sigara standartlarının vitrine yakın olmalarından dolayı dışarıdan tesadüfi görünmeleriyle, bu ünitelerin mağaza dışından görünmelerini sağlamak amacıyla vitrine yerleştirilmeleri hususları arasındaki farkı ortaya koyacak net düzenlemeler yapılmalıdır.


Satış kısıtlanmasın

Satışların kısıtlandığı alanların açık şekilde tarif edilmesi gerekir. Satışların okul öncesi, ilk ve ortaöğretim kurumlarında ve sağlık hizmetlerinin verildiği kurumlarda kesin olarak yasaklanması. Açık hava kültür ve spor faaliyetlerinin düzenlediği merkezlerin bunun dışında tutulması gerekmektedir.

Tütün mamulleriyle ilgili bilgilendirilmelere izin verilmeli. Masrafları üreticiye ait olarak yapılacak bu tür bilgilendirmelerin günlük gazetelerde, üç gün üst üste yapılabilmesini öneriyoruz.

Sigara şirketleri tarafından ticari ortaklarına sağlanan promosyon ve teşviklere getirilecek olan yasakların, Danıştay kararında değinildiği üzere Anayasaya aykırılık teşkil edeceği düşünülmektedir. Bu çerçevede bayilere verilen teşviklere yönelik düzenleme söz konusu madde kapsamı dışına alınmalıdır.


Sponsorluğun yasaklanması

Tütün mamulü üreticilerinin şirket isimlerinin sosyal, kültürel ve toplumla ilgili projelerde kullanmalarının yasaklanmasının, tütün mamullerinin tanıtımını yapmaya yönelik organizasyonların yasaklanması amacına hizmet etmeyeceğini düşündüğümüzden, tütün şirketlerinin sadece şirket isimlerini kullanarak yaptıkları sosyal programlara izin verecek düzenleme yapılması gerekmektedir.


Barlarda ve kafelerde yasaklanmasın

Spor, kültür, sanat ve eğlence merkezlerinin açık alanları da dahil olmak üzere tüm açık hava mekanlarında sigara içme konusunda teklifte öngörülen kısıtlamaların tasarıdan çıkartılması gerektiğine inanıyoruz. Teklifte, halkın gitmeyi tercih ettiği restoranlar, kafeteryalar, barlar ve benzeri eğlence yerleri gibi özel şahıslara ait yerlerde, sigara içilen ve içilmeyen yerler tahsis edilmesiyle ilgili çok katı özellikli düzenlemelerin uygulama ve kontrolde yaratacağı zorluklar göz önüne alınmalıdır. Bu tür mekanlarda işletme sahiplerinin pasif içiciliğin sağlık etkileri hakkında ilanlar asması hususundaki yasaları desteklemekteyiz.”

Kaynak: Hürriyet