Sigara ve alkollü reklamlara engel

Alkol ya da sigaranın ödül olarak verilmesini de yasaklayan

20.03.2008 - 08:58 | MediaCat

0
paylaşım
İlk paylaşan sen ol!
Facebook
Twitter
-Share on LinkedIn
+
Nedir?

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda dün kabul edilen Yeni Tütün Tasarısı, sigara ve alkolü internetten satana da 250 YTL ceza öngörürken, kampanya ve yarışmalarda alkol ya da sigaranın ödül olarak verilmesini de yasaklıyor. Tasarıyla sigara ve alkolü özendirici reklam ve promosyonlar da engelleniyor. Genel Kurul’dan geçtikten sonra, yürürlüğe girecek tasarıyla getirilen yenilikler şöyle:

-Kaçak içki ve sigara üretenlere 1 yıldan 3 yıla kadar hapis ve 10 bin güne kadar adli para cezası verilecek. Tütün mamulleri ile alkol içeren ürünleri bandrolsuz üretenler ise 2 yıldan beş yıla kadar hapis ile cezalandırılacak.

-Satış belgesiz ürünlere el konulacak, bunları satanlara 2 yıldan 5 yıla kadar hapis, 5 bin günü kadar da adli para cezası gelecek. Bu bandrolleri taklit ederek, ürünleri satanlara ve ülkeye sokanlara üç yıldan beş yıla kadar hapis, 10 bin güne kadar para cezası verilecek. Kaçak ürün satanlar 2 yıldan 5 yıla kadar hapis, 5 bin güne kadar idari para cezası ile cezalandırılacak.

-İzinsiz dökme alkollü içkileri piyasaya sürenlere 200 bin YTL, izin belgesiz kişilerden ürün alıp satanlar ile belgesinde belirtilen iş yeri dışında sigara ve alkol satanlara bin YTL ile 10 bin YTL, yetki belgesi almadan tütün ticareti yapanlara 50 bin YTL ceza verilecek.

Kaynak: Hürriyet