Serdar Turgut: Ben patronu dinlemem diyenler yalan söylüyor

Akşam Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Serdar Turgut, MediaCat'e verdiği röportajda Akşam gazetesinin almayı planladığı...

11.10.2007 - 11:51 | MediaCat

0
paylaşım
İlk paylaşan sen ol!
Facebook
Twitter
-Share on LinkedIn
+
Nedir?

Akşam Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Serdar Turgut, MediaCat’e verdiği röportajda Akşam gazetesinin almayı planladığı yabancı ortak, medyadaki tekelleşmenin getireceği tehlikeler, gündemi meşgul eden mahalle baskısı, anayasa değişikliği, patron-gazeteci ilişkisi ve eşi Rana Hanım’la ilgili sorulara açık bir dille ve samimiyetle cevap verdi.

Köşe yazarları belli bir gruptan diğerine transfer olduktan sonra onca zaman negatif bir şey dile getirmemişken birden bire eski gruplarına karşı atağa geçiyorlar. Bunun sebebi nedir?

Benim bugün bir köşe yazısı yazıp, Karamehmet’e hakaret dolu sözler sarf etmem mümkün mü? Böyle bir şey düşünülemez. Olmaz böyle şeyler. Şimdi güzel güzel laflar söyleyebilirim size; “ilkelerim, prensiplerim…” diye. Ama demeyeceğim bunu. Her işte olduğu gibi bu işte de bir ücretli çalışan bir de maaş veren var. Bu tür ilişkilerde maaşı alan insan, verenle çok kavga edemez. Bu gerçekçi değildir. Ben yalan söylemem yani.


Fakat bu halkı biraz kandırmak olmuyor mu? Siz karşı tarafa geçip baktığınızda bunu dürüstlük olarak görüyor musunuz?

Halk ilk önce kendi çalıştıkları işyerlerinde kendi patronlarını eleştirsin, sonra gelip bize ders versin. Bakalım hayat nasıl gidiyor? Burada neden sürekli gazeteciler eleştiriliyor anlamıyorum. Gazetecinin de kendine ait bir hayatı, ailesi, çoluk çocuğu, geleceğe dair korkuları var. Bunları hiç göz önüne almayacak mıyız?


Fakat büyük bir kitleye hitap etmek böyle bir sorumluluğu beraberinde getirmiyor mu?

Yazıda bunu açıkça söylüyorsam veya diyorsam ki: “Benden yazılarımda şunları beklemeyin. Ya da ben şu kısıtlar altında yazarım”, o zaman bu dürüstlük olmuyor mu? İnsanlar yazımı öyle okur. Bazıları kalkıp kahramanlığa soyunuyor. “Ben patron dinlemem, ben ilkelerimden taviz vermem” diyenler var. Yalan söylüyorlar. Ben gerçeği söylüyorum. Yapılan bir yanlış varsa, bu yayında düzeltilmez. Telefon var. Açar söylersin. Düzeltmeye çalışırsın; ama halka açık değil.


Emin Çölaşan’ın Hürriyet’ten ayrılması konusunda ne düşünüyorsunuz?

Emin Çölaşan sadece patronuyla değil, Türkiye halkının da bir bölümünü karşısına alarak bir kavga yaptı. Halkın diğer kısmını da kendi arkasına aldı. O zaman bazı şeyleri göze alacaktır. Çıktı işte. İşsiz şu anda.

Röportajın tamamını MediaCat Kasım sayısında okuyabilirsiniz.

Hazırlayan: Selin Akıncı