RVD Başkanı’ndan son dönem değerlendirmesi

Reklamverenler Derneği Başkanı Hakan Uyanık, derneğin aylık bülteninde yer alan konuşmasında geçtiğimiz yılı ve 2008 beklentilerini

28.12.2007 - 15:30 | MediaCat

0
paylaşım
İlk paylaşan sen ol!
Facebook
Twitter
-Share on LinkedIn
+
Nedir?

Reklamverenler Derneği Başkanı Hakan Uyanık, derneğin aylık bülteninde yer alan konuşmasında geçtiğimiz yılı ve 2008 beklentilerini değerlendirdi. Hakan Uyanık’ın yazısı şöyle:

“2007 yılında medyadaki klasik yaşanan sıkıntılara ilave olarak siyasi ve ekonomik eksenli gelişmelerden dolayı bir çoğumuzun zorlandığını düşünüyorum. Bütün bu gelişmelere rağmen reklam yatırımlarındaki yüzde 20 civarındaki büyüme beklentisi sevindirici olmakla birlikte Türkiye’deki reklam sektörünün sağlıklı büyümesinin mecra fiyat artışından ziyade yeni ve sürekli reklam verenin piyasaya girip pastayı büyütmesiyle sağlanacağını düşünüyoruz. Bugün bunun ne kadarının gerçekleştiği çok net belli değildir.” diye konuştu.

Bildiğiniz gibi televizyonlarda Temmuz ayından itibaren reklam süreleri disipline edilmeye başlanmıştır. Uygulama, televizyonlardaki süre aşımının reklamları olumsuz etkilediğini kabul eden reklamveren tarafından da olumlu karşılanmıştır. Geçtiğimiz yıl televizyon payının reklam yatırımları içindeki payının azalacağını öngörmüştük. Aynı öngörünün 2008 yılı için de süreceğini düşünüyoruz. RTÜK, 2008 yılında yüzde 20 kuralını uygulamaya koyduğu taktirde bu azalmanın daha da fazla hissedilmesini bekliyoruz. Zira kural uygulandığı taktirde bunun televizyon reklam maliyetlerine hiç kuşkusuz bir yansıması olacaktır. Son yıllarda markalaşma ihtiyacı arttığı için bir çok yerli firma televizyon reklamvereni olmaya başlamıştır. Fakat artan maaliyetler hem bu yeni reklamverenleri hem de girişimcileri olumsuz etkileyecektir.

Medya planı içerisinde televizyonu kullanamayan reklamveren bu nedenle bütçesini başka mecralara yöneltmek durumunda kalacaktır. İlk defa reklam sektörünün tüm paydaşlarını temsil eden bir grupla, Devlet Bakanı Mehmet Aydın, CHP Başkanı Deniz Baykal ve bazı RTÜK üyelerini ziyaret edip yüzde 20 kuralı uygulandığı taktirde olası senaryolar hakkındaki endişelerimizi dile getirdik ve önerilerimizi sunduk. Görüşme fırsatı bulduğumuz tüm taraflar önerilerimize olumlu yaklaştılar. Henüz somut sonuçlarla ilgili bir gelişme olmasa da, yapıcı diyaloglar neticesinde sektörün planlı ve doğru büyümesinden yanan olan ve bunu her fırsatta dile getiren RTÜK’ün yüzde 20 kuralında ısrarcı olmayacağını umuyoruz. Sağlıklı v emutlu bir yeni yıl dileği ile…”

Hakan Uyanık
Reklamverenler Derneği Başkanı