RTÜK’ün Aurelio’lu reklam yorumu: Bizim için hiçbir sakıncası yok

Alpet akaryakıt firmasının Milli Takım’a yönelik reklamında İstiklal Marşı’nın kullanması üzerine RTÜK’e çok

18.10.2007 - 09:34 | MediaCat

0
paylaşım
İlk paylaşan sen ol!
Facebook
Twitter
-Share on LinkedIn
+
Nedir?

Alpet akaryakıt firmasının Milli Takım’a yönelik reklamında İstiklal Marşı’nın kullanması üzerine RTÜK’e çok sayıda şikayet geldi. Reklam, uzmanlar tarafından incelemeye alındı.

Uzmanların raporunun ardından, RTÜK üyeleri, son sözü söylemek üzere toplanacak. Ancak, söz konusu reklama ceza verilmesi ihtimali düşük. Çünkü üyeler, “Reklamda İstiklal Marşı iğreti durmuyorsa, milli duyguları şahlandıracak düzeyde yayınlanıyorsa, bizim için hiçbir sakınca yok” açıklamasını yaptı.


Yasal düzenleme yok

RTÜK’ün, geçen yıl İstiklal Marşı’nı reklamda kullanan Petrol Ofisi’yle ilgili kararı da şöyleydi: İstiklal Marşı’nın kullanılmasına yasak getiren yasal ve idari bir düzenleme mevcut değil. Reklamda İstiklal Marşı’nın çok özenle kullanıldığı, ‘İstiklal’ mesajının verildiği tespit edildi. Adı geçen kuruluşa müeyyide uygulanmasına gerek yok.

“Aurelio İstiklal Marşı’nı öğreniyorsa bundan gurur duyulur”

Alpet’in sahibi, Altınbaş Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı İmam Altınbaş ise Brezilya kökenli Türk vatandaşı milli futbolcu Mehmet Aurelio’nun, Alpet reklamlarında İstiklal Marşı’nı öğrenme çabasının konu edilmesini eleştirenlere sert çıktı. Altınbaş, “Aurelio İstiklal Marşı’nı öğreniyorsa bu durumla gurur duyulur. Bu reklamda pozitif milliyetçilik var. Bunun nesi eleştiriliyor anlamadım” dedi. Reklam filminde Aurelio’nun otomobiliyle seyir halindeyken İstiklal Marşı’nı dinlediğini ve öğrenmeye, söylemeye çalıştığını, akaryakıt almak için Alpet istasyonuna gelince de İstiklal Marşı’nı duyan tüm Alpet çalışanların ’esas duruşa’ geçtiğini hatırlatan İmam Altınbaş şöyle konuştu: “Burada kötü olan nedir. Aurelio Türk vadandaşı olmuş ve marşımızı öğrenmeye çalışıyor. İstasyonda da bir başka şey öğrenmiş oluyor; Alpet çalışanlarının esas duruşa geçtiğini görünce o da hemen esas duruşa geçiyor. Yani Türk milletinin her ferdi İstiklal Marşı’na asla saygısızlık etmez, hemen hazır ola geçer, çok saygılıdır. Bu senaryoda ya da görüntü de eleştirilecek ne var.”