RTÜK televizyonları uyardı

İzmir'de düzenlenen Yerel ve Bölgesel Yayıncılara Eğitim Semineri'ne katılan (RTÜK) Üyesi Mehmet Dadak, özellikle seçim döneminde yayınlanan anketleri kaynaklarını göstermeden yayınlayan ulusal kanallara uyarı cezası verdiklerini, birçok kanalın uyarı cezası aldığını, hatta yayın durdurma cezası alan kanalların da bulunduğunu söyledi.

27.06.2007 - 11:06 | MediaCat

0
paylaşım
İlk paylaşan sen ol!
Facebook
Twitter
-Share on LinkedIn
+
Nedir?

İzmir’de düzenlenen Yerel ve Bölgesel Yayıncılara Eğitim Semineri’ne katılan (RTÜK) Üyesi Mehmet Dadak, özellikle seçim döneminde yayınlanan anketleri kaynaklarını göstermeden yayınlayan ulusal kanallara uyarı cezası verdiklerini, birçok kanalın uyarı cezası aldığını, hatta yayın durdurma cezası alan kanalların da bulunduğunu söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı TOKİ açılış töreninde, AK Parti bayrakları bulunan görüntüler ile partinin sloganının yer aldığı görüntüleri tek taraflı verdikleri gerekçesiyle, bu görüntüleri yayınlayan kanallara da uyarı cezası verdiklerini belirten Dadak, ”Hükümet etkinlikleri ile parti etkinlikleri farklı. Bunlara dikkat etmeden yapılan yayınlara uyarı cezası veriyoruz” dedi.

Dadak, 4 Mayıs-22 Temmuz arasındaki seçim döneminde, 21 Temmuzda seçim propaganda döneminin sona ereceğini, seçimden önceki son 7 gün yayın kuruluşlarının siyasi parti propaganda konuşmaları dışında, propagandaya ilişkin yayın yapamayacaklarını kaydetti. Dadak, ayrıca seçimden önceki 24 saat içinde de her türlü haber, röportaj, kamuoyu araştırmaları, anketler ve tahminler gibi yöntemlerle siyasi bir partinin ve adayın lehinde ve aleyhinde yayınların yapılmasının yasak olduğunu hatırlattı.