Robert McKee: Orijinal olmak için bilginizi sürekli yenilemelisiniz

Robert McKee’nin ‘Reklamda Hikaye Kurgusu’ başlıklı ikinci ‘Story semineri’ Ülker ana sponsorluğunda dün Hyatt Regency’de gerçekleştirildi. Hollywood’un bir numaralı senaryo hocası Robert McKee, bu gelişinde de reklamda hikayenin önemini ve yollarını anlattı...

28.11.2007 - 10:32 | MediaCat

0
paylaşım
İlk paylaşan sen ol!
Facebook
Twitter
-Share on LinkedIn
+
Nedir?

Robert McKee’nin ‘Reklamda Hikaye Kurgusu’ başlıklı ikinci ‘Story semineri’ Ülker ana sponsorluğunda dün Hyatt Regency’de gerçekleştirildi. Hollywood’un bir numaralı senaryo hocası Robert McKee, bu gelişinde de reklamda hikayenin önemini ve yollarını anlattı. Yaklaşık 250 katılımcının olduğu seminerin ana cümlesi ‘Hikayesi olmayan reklam iş yapmaz!’dı.


ASLA TAKLİT ETMEYİN

McKee’yi dinlemeye gelenler arasında pek çok ajanstan çok sayıda reklamcı vardı. Herkesin büyük bir dikkatle takip ettiği seminer boyunca bir hikayenin neden sattığı, hikayede yaratıcılık mücadelesi, hikayeyi tasarlamak, sahne sıralama ve bağlama, karakterlerde boyut ve kurgulama prensipleri, diyalog ve estetik gibi konuları örneklerle anlatan McKee’nin üzerinde sıklıkla durduğu konu ise, reklamda gerçekten ikna edici olmak isteyenler ne olursa olsun taklitten kaçınmaları gerektiği idi. Reklamcılara orijinal olmalarını tavsiye eden McKee: “Yalnızca moda veya trend olduğu için söz gelimi bir kelimeyi veya bir insanı taklit ederseniz reklamınız belirsizleşir ve diğerlerinin arasında kaybolup gider. Orijinalliği bulmanın ana noktası bilgiyi sürekli kılmak ve derinlemesine araştırma yapmaktır. Ne kadar bilgi sahibi olursanız, hayal gücünüz o kadar geniş olur. Yaratıcılığın ölmemesi için bilgiyi sürdürmelisiniz” dedi.


BÜYÜK DÖNÜM NOKTALARININ ÖNEMİ

Reklamda ne olursa olsun mutlaka dönüm noktalarının olması gerektiğini anlatan McKee “Her sahnede bir dönüm noktası olmalı. Ölüm-kalım, aşk-nefret, mutluluk-mutsuzluk gibi kutuplaşmayı sağlayan temalar reklamın heyecanını artırır. Kısa metrajda seyirciyi bir noktadan alıp diğerine götürürken heyecanı ve merakı sürekli tutmak elbette çok zor. Bunun için karakterinize herkesin ilk bakışta fark edeceği evrensel bir durum yaratmanız işinizi kolaylaştırır. Ve ne olursa olsun her zaman cevaplanması gereken soruların cevapları net olmalı filminizde. İzleyiciyi duygusal sürecinize hemen katabilmelisiniz” dedi. Reklamda hikayenin önemine ve kurgulamasına dair çok önemli tüyolar veren McKee, seminerin son bölümünde salonu dörde bölerek her gruba bir başkan seçti. Belirli bir süre vererek herkesten bir ürüne reklam senaryosu yazmasını isteyen McKee, daha sonra tek tek oluşturulan senaryoları analiz ederek; eksikleri, olması ve olmaması gereken öğeleri açıkladı.