Rembrandt Sergisi International Herald Tribune’de

Susanne Fowler tarafından kaleme alınan yazı “Amsterdam’dan İstanbul’a Sanat ve Diplomasi” başlığı ile verildi.

30.04.2012 - 00:00 | MediaCat

0
paylaşım
İlk paylaşan sen ol!
Facebook
Twitter
-Share on LinkedIn
+
Nedir?

İngiltere’nin saygın gazetelerinden International Herald Tribune, Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi’nde halen devam etmekte olan “Rembradt ve Çağdaşları: Hollanda sanatının Altın Çağı Sergisi”ni haber yaptı. Susanne Fowler tarafından kaleme alınan yazı “Amsterdam’dan İstanbul’a Sanat ve Diplomasi” başlığı ile verildi.

Haberde, Türkiye ile Hollanda arasındaki diplomatik ilişkilerin 400’üncü yılı nedeniyle bir dizi etkinlik yapıldığı belirtilerek, bu etkinlikler arasında yeralan serginin, 17’inci yüzyıl Hollanda’sı ile günümüz Türkiye’si arasındaki paralelliklere işaret ettiği kaydedildi.

Haberde, Rijks Müzesi 17.yüzyıl Hollanda Resmi ve Rembrandt ve Çağdaşları Sergisi küratörü olan Pieter Roelofs’un görüşlerine de yer verildi. Roelofs açıklamasında şunları söyledi:  “Her ikisi de kendi Altın Çağı’nda oldukça büyük bir görkem barındırmış olan iki şehir Amsterdam ve İstanbul arasında pek çok paralellik görüyor. Bir yirmi sene kadar önce ben turist olarak ziyaret ettiğim zamanlar olanlarla karşılaştırdığımızda, şu anda İstanbul’da yaşananlar gerçekten çok ilginç. Şehrin nasıl bir genişleme gösterdiği, oldukça ilgi çekici. Çok yetenekli gençleri ve genç sanatçılarından aldığınız enerji ile bu şehrin oldukça iyi bir yönde ilerlediğini hissediyorsunuz. Bu sergide 17. yüzyıldaki Osmanlı kültürü ve Hollanda kültürü arasındaki köprüyü de göstermeye çalıştık”