Reklamverenin ‘Sevgililer Günü’ne ilgisi arttı

Medya Takip Merkezi’nin (MTM) araştırma verilerine göre; hem medyanın hem reklamverenin bu özel güne ilgisinde, geçtiğimiz yıla göre bir artış gerçekleşti. İşte medyada “Sevgililer Günü”…

19.02.2008 - 09:52 | MediaCat

0
paylaşım
İlk paylaşan sen ol!
Facebook
Twitter
-Share on LinkedIn
+
Nedir?

Bir yandan haftalar öncesinde başlayan ‘Sevgililer Günü’ haberleri, diğer yandan günü en karlı biçimde değerlendirmeye çalışan firmaların yaptığı özel kampanyalar ve indirimler derken; sevgililer, hem gündeme hem de ekonomiye hareket kattı. Medya Takip Merkezi’nin (MTM) araştırma verilerine göre; hem medyanın hem reklamverenin bu özel güne ilgisinde, geçtiğimiz yıla göre bir artış gerçekleşti. İşte medyada “Sevgililer Günü”…

Çiftlerin heyecanla beklediği 14 Şubat Sevgililer Günü, firmaların da hareketlenmesine neden oldu. Haftalar öncesinde başlayan bu tatlı telaş, sevgililerin olduğu kadar, firmalar ve medyanın da yakın markajındaydı.

1-15 Şubat tarihleri arasında gazete ve dergilerde ‘Sevgililer Günü’ ile ilgili yayımlanan her haberi tek tek raporlayan MTM’nin araştırmasına göre, 15 günlük süreçte konuyla ilgili 3 bin 125 haber yapıldı. Bazı gazete ve dergiler özel eklerle bu günü anlatırken, kimileri ise konuyu okuyucularına manşetlerden sundu. Geçen seneye oranla medyanın Sevgililer Günü’ne ilgisi % 26 oranında artış gösterirken; konu, 38 ulusal gazetenin birinci sayfasına tam 45 kez taşındı.


204 köşe yazarı, 256 kez Sevgililer Günü’nü yazdı…

Aynı araştırma verilerine göre, 204 farklı köşe yazarı, 15 gün boyunca toplam 256 kez Sevgililer Günü’ne köşesinde yer verdi. Sevgililer Günü’nü en çok konu eden yazarlar ise sırasıyla, Esra Tüzün, Hıncal Uluç, Öncel Öziçer, Ahmet Cumali, Aykut Işıklar, Bülent Cankurt, Bülent Ekinci, Cengiz Semercioğlu, İclal Aydın ve Lale Bakındı oldular.


TV kanallarındaki reklam artışı %35…

Birbirinden yaratıcı önerilerle Sevgililer Günü harcamalarından pay kapmak için yarışan firmalar, bu özel günü kendileri için fırsata dönüştürdüler.

Medya Takip Merkezi’nin, 16 TV kanalında yaptığı reklam ölçüm sonuçlarına göre, “Sevgililer Günü” temalı reklam filmleri, 31 Ocak itibariyle tüketicilerle buluşmaya başladı. 14 Şubat konulu reklam kampanyaları, TV kanallarında toplam 3.657 spot yayınlanarak 20 saati aşkın süreyle izleyicisine ulaştı. Bu özel gün için özel olarak hazırlanan reklamların oranı, önceki seneye göre % 35 arttı.

Aynı araştırma sonuçlarına göre Yataş, Sevgililer Günü’ne en çok reklam yatırımı yapan marka oldu. Sevgililer Günü için özel hazırlattığı reklam filmiyle, 6 saati aşkın süreyle ekranlarda izleyicilerin karşısına çıkan Yataş’ı, ikinci sırada Maximum Kart izledi. Geçen sene, Sevgililer Günü temalı reklam filmleriyle ekranlarda en sık yer alan marka olan Maximum Kart, bu sene ise yaklaşık 3 saatlik reklam süresiyle ekranlarda yer buldu. Sevgililer Günü temalı en çok reklam veren diğer markalar ise İstikbal, Altınbaş ve Linens oldular.