Reklamın kalbine giden yol metinden geçer

Reklam Yazarının Elkitabı ikinci baskısıyla sizlerle.

01.06.2016 - 15:07 | MediaCat

Reklamın kalbine giden yol metinden geçer
15
paylaşım
Facebook
Twitter
-Share on LinkedIn
+
Nedir?

ABD reklam dünyasının efsanelerinden Joseph Sugarman’ın yazdığı metinler, geçtiğimiz 40 yıl boyunca milyonları harekete geçirdi. Sugarman, Reklam Yazarının Elkitabı‘nda basılı reklam deneyimlerini paylaşıyor ve tüm mecralarda işe yarayacak metin yazma tüyoları veriyor. Hazırlık aşamasından ürün ve pazar araştırmasına, fikirleri kağıda dökmekten düzeltme aşamasına kadar her adımda yol gösteriyor ve başarıya ulaşmış kendi metinlerinden de bolca örnek sunmayı ihmal etmiyor.

Reklam Yazarının Elkitabı, dört kısımdan oluşuyor. “Süreci Anlamak” adını taşıyan birinci kısımda iyi bir metnin altyapısını nasıl oluşturabileceğiniz anlatılıyor. Yazarın sözleriyle “Metin yazarlığına hazırlık, bilgi gerektirir ve bu noktada iki tür bilgi söz konusudur. Birincisi, çok kapsamlı ya da genel bilgi, ikincisi ise çok spesifik ve hedefe yönelik bilgi.” Dünyadaki en iyi reklam yazarlarının son derece meraklı, çok okuyan insanlar olduklarını söyleyen Sugarman, daha sonra müşterinizi ve ürünü en ince ayrıntısına dek tanımanın öneminden söz ediyor. İkinci Kısım ise belki de kitabın en önemli beş bölümünü içeriyor, çünkü burada metne ilişkin kritik 23 öğe ve satın almayı tetikleyen 31 psikolojik unsur ayrıntılarıyla açıklanıyor.

Teorinin temel taşları dizildikten sonra ise sıra, Üçüncü ve Dördüncü Kısımlarda pratik kazanmaya geliyor. Üçüncü Kısım’da başarılı ve hatalı ilan örneklerini ayrıntılarıyla açıklayan Sugarman, Dördüncü Kısım’da farklı mecralar için yazmanın tüyolarını veriyor: kataloglar, doğrudan postalama, el ilanları, reklam panoları, basın bültenleri, radyo ve televizyon reklamları, gazete ilanları ve online metinler… İkinci baskısı okurlarla buluşan Reklam Yazarının Elkitabı’yla etkili reklam ve pazarlama metni yazma teknikleri evde ve ofiste yardımınıza koşmaya devam ediyor.