Reklam Kurulu’ndan para ve durdurma cezası

Reklam Kurulu bazı firmaların reklamlarına para cezalarının yanı sıra durdurma cezası da verdi

06.12.2007 - 11:57 | MediaCat

0
paylaşım
İlk paylaşan sen ol!
Facebook
Twitter
-Share on LinkedIn
+
Nedir?

Reklam Kurulu Vestel, İstikbal Mobilya ve Colgate reklamlarına para cezalarının yanı sıra durdurma cezası da verdi.

Vestel AŞ tarafından satılan “Whirlpool” markalı beyaz eşyaların “yüzde 30’a varan zaman, su ve enerji tasarrufu sağladığı” yönündeki iddiaları inceleyen kurul, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunu’nun “Ticari Reklamlar ve İlanlar” başlıklı maddesine aykırı olduğuna, bu nedenle Vestel hakkında 59 bin 192 YTL idari para cezasının yanı sıra, anılan reklamların durdurulmasına karar verdi.

Kurul ayrıca İstikbal Mobilya’ya ait “Best Dreams” ve “Perform” marka ürünlerin 2006 yılı içinde yayınlanan ürün tanıtım broşürlerinde yer alan “antialerjik ve antibakteriyel” vb. ifadelere ilişkin olarak, yine aynı kanunun yanıltıcı ve aldatıcı reklamları düzenleyen 16. maddesi hükmüne aykırı olduğuna ve bu yüzden İstikbal Mobilya’ya 5 bin 491 YTL idari para cezası verilerek, bu reklamların durdurulmasını kararlaştırdı.

Colgate AŞ’ye de idari para ve reklam durdurma cezası verildi. Kurul, Colgate Palmolive Temizlik Ürünleri tarafından yayınlanan “Palmolive Thermal Spa Firming” duş jeli reklamlarında yer alan “Palmolive Thermal Spa’yı her gün kullandığınızda, cildinizin 14 günde sıkılaşmaya başladığını görebilirsiniz” ifadesinin doğruluğunun araştırıldığını, ancak böyle bir etkisinin olmadığının tespitinin yapıldığı bildirildi. Kurul, Colgate Palmolive Temizlik Ürünleri hakkında 54 bin 913 YTL idari para cezası verilmesi ve anılan reklamların durdurulmasına hükmetti.