Reklam Kurulu ceza yağdırdı

Reklam Kurulu, 11 Mart'ta yaptığı toplantıda aralarında

03.04.2008 - 16:36 | MediaCat

0
paylaşım
İlk paylaşan sen ol!
Facebook
Twitter
-Share on LinkedIn
+
Nedir?

Reklam Kurulu, 11 Mart’ta yaptığı toplantıda aralarında Pepsi, Migros ve Ülker’in de bulunduğu pek çok firmanın cezalandırılmasını kararlaştırdı.

Pepsi’’ye 60 bin yeni lira idari para ve reklamı durdurma cezası

‘Pepsi ile göster duygularını’ adı ile www.duygularinigoster.com adresinde, geçen şubat ayında başlatılan yarışmaya katılım şartlarına, küfür içeren, ırkçı, hayvan, çocuk bebek ürünleri gibi fotoğrafların yanı sıra türbanlı fotoğrafların site moderasyonu tarafından onaylanmayacağı ifadesi konulmuştu. Uygulamanın büyük tepki çekmesi üzerine katılım şartlarında değişiklik yapan şirket, ‘türbanlı’ yerine ‘dinî, siyasî ve yanlış anlamaya açık fotoğraflar’ ibaresini koymuştu. Bu ibare de daha sonra ‘Kanuna ve genel ahlak kurallarına aykırı fotoğraflar yayınlanmayacaktır.’ olarak düzeltilmişti. Ancak tepkilerin devam etmesi üzerine gazetelere ilan veren Pepsi, bu şartları web sitesinden çıkardığını açıklamıştı.

Reklam Kurulu’nun yaptığı değerlendirmede, şirketin kullandığı ifadelerin ‘kişilik haklarını zedeleyici ve ayrımcılığı destekleyici nitelikte olduğu’ gerekçeleriyle Ticari Reklam ve İlanlara İlişkin İlkeler ve Uygulama Esaslarına Dair Yönetmelik’e uygun olmadığı kaydedildi. Firmaya, Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun da dikkate alınarak, ulusal düzeyde 60 bin yeni lira idari para ve anılan reklamları durdurma cezaları verilmesine hükmetti.

Migros’a 59 bin 192 yeni lira idari para cezası

Migros’un yaptığı ‘bir şarap alana ikincisi yüzde 50 indirimli’ reklam uygulaması ‘alkollü içki kullanımını teşvik edici ve özendirici nitelikte’ ve ‘Tütün Mamulleri, Alkol ve Alkollü İçkilerin Toptan ve Perakende Satışı ile Satış Belgelerine İlişkin Yönetmelik’e aykırı’ bulundu. Firmanın reklamları durdurulurken, ayrıca 59 bin 192 yeni lira idari para cezası uygulandı. Hero Gıda’ya ait ‘Ülker Hero Baby Lactum 3’ markalı devam mamalarına ilişkin reklamlarda kullanılan ‘Anne sütüne bir adım daha yakın’ ifadesi sebebiyle; ‘devam formüllerinin anne sütü ikamesi olarak tanıtımının yapılamayacağı’ gerekçesiyle, firma hakkında 60 bin yeni lira idari para ve reklamları durdurma cezaları verildi. Seher Gıda’ya ait ‘Ülker İçim Büyüme Küpleri’ adlı ürünlere ilişkin reklamlarda ve ürün etiketlerinde yer alan; ‘Bol taze sütlü, yüzde 100 Doğal, Ülker İçim Büyüme Küpleri’ şeklindeki ibareler sebebiyle de 54 bin 913 yeni lira idari para ve reklamları durdurma cezaları uygun görüldü. Ülker’den yapılan açıklamada ise cezaya muhatap olan İçim Büyüme Küpleri’nin geçen yıldan beri üretilmediği ve büyüme küpleriyle ilgili de 3 yıldır reklam yapılmadığı belirtildi. Hero Baby Lactum 3 ile ilgili kararın ise haksız olduğu ifade edilen açıklamada, konuyla ilgili gerekli girişimlerde bulunulmasının planlandığı kaydedildi. Kurul, NTV, Kanal 7, Number One TV, Kanal D’ye de çeşitli yayınlarında örtülü reklamlara yer vermeleri sebebiyle 59 bin 192’şer yeni lira idari para cezası verdi. Kanal D’nin para cezası, aynı fiilin daha önce de yapılması sebebiyle iki katı, 118 bin 384 yeni lira olarak uygulanacak. Saç ekimi, epilasyon gibi lazerle uygulama yapan 10 güzellik merkezine de reklamlarını durdurma cezası verildi.

Pepsi : 60 bin YTL ve durdurma
Ülker Hero Baby Lactum 3 : 60 bin YTL ve durdurma
Ülker İçim Büyüme Küpleri : 54 bin 913 YTL ve durdurma
Alizade Bitkisel Ürünler : Durdurma
Migros : 59 bin 192 YTL ve durdurma
JTİ : 11 bin 838 YTL ve durdurma
Philip Morris Sabancı : 5 bin 919 YTL
Smoke Patch : 3 ay durdurma
Garanti Bankası : 54 bin 913 YTL ve durdurma
Finansbank : 59 bin 192 YTL
Avon Kozmetik : 54 bin 913 YTL ve durdurma
Colgate Palmolive : 59 bin 192 YTL ve durdurma
L’Oreal Türkiye Kozmetik : Durdurma
BSH Ev Aletleri : Durdurma
Daima Beach Clup : 59 bin 192 YTL
Opet : 59 bin 192 YTL

Kaynak: Zaman