Reklam izleyene bedava müzik

Vivendi's Universal Music Group, Sony BMG, Warner Music ve EMI gibi büyük plak şirketiyle anlaşan

28.01.2008 - 09:15 | MediaCat

0
paylaşım
İlk paylaşan sen ol!
Facebook
Twitter
-Share on LinkedIn
+
Nedir?

Vivendi’s Universal Music Group, Sony BMG, Warner Music ve EMI gibi büyük plak şirketiyle anlaşan yasal paylaşım sitesi Qtrax’tan şarkı “download” etmek isteyen kullanıcı, öncelikle sitenin yazılımını indirmek zorunda bulunuyor. Kullanıcı şarkı ararken veya bunu indirirken de reklam izliyor.

Reklam gelirlerini müzik şirketleriyle paylaşacak Qtrax’in İcra Kurulu Başkanı Allan Kelpfisz yaptığı açıklamada, şu anda beta versiyonu bulunan web sitesinin yakında büyük plak şirketlerinin desteğiyle 25 milyon ila 30 milyon şarkıyı kullanıcıların ücretsiz indirmelerine olanak tanıyacağını belirtti.

Kullanıcıya hiçbir kısıtlama getirmeden çalınan şarkı sayısı karşılığında telif hakkı sahibinin tazmin edileceğini belirten Qtrax yöneticileri, sistemlerinde özellikle diğer paylaşım sitelerindeki “pop-up” uygulamalarıyla gelen casus veya solucan yazılımlardan bulunmadığına dikkati çekiyor.

Yeni yasal paylaşım sitesi ayrıca “Last Night” adını verdiği ve kullanıcıların bir gece önce kaydedilmiş canlı konser kayıtlarını arayıp indirebilecekleri bir özel uygulama da başlatıyor. Sitede ayrıca müzik videoları, sanatçılara ait belgeseller, röportajlar, albüm eleştirileri ve biyografiler de yer alacak.

Qtrax, reklam desteği karşılığında bedava şarkı download etme imkanı sunan ilk yasal web sitesi değil. SpiralFrog, geçen eylül’de Universal Music ile anlaşarak, reklam karşılığında ücretsiz şarkı hizmeti başlatmıştı.

Kaynak: Hürriyet